Bel Ağrısı Olanların Dikkatine!

Bel ağrısından şikayeti olan hastaların uyması gereken kurallara dikkat edin.

BELİNDE SORUN OLAN HASTALARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

1. Diz seviyesinden aşağıya veya ayağınızın yere temas etmeyeceği yükseklikteki yerlere oturmayın (yere,alçak tuvalete,yüksek sandalye ve tabureye vb).

2. Otururken belinizin arkasını ufak bir yastıkla destekleyin.

3. Kesinlikle yere yatmayın.

4. Yere eğilirken belinizi değil,diz ve kalçalarınızı bükün.

5. Yerden bir cisim kaldırmanız gerektiğinde belinize yüklenecek şekilde eğilmeyin,diz ve kalçanızdan güç alarak çömelin,cismi gövdenize yaklaştırıp bu şekilde doğrulun.

6. Ağırlık taşırken iki elinize eşit yük alın ya da gövdenize yakın şekilde tutarak iki elinizle taşıyın.

7. Yatağa yatarken önce yatağa oturun,bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek yan yatın ve sonra sırt üstü dönün (yataktan kalkışta da tam tersini uygulayın).

8. Bir cismi itmeniz veya çekmeniz gerekirse öncelikle bundan kaçının,eğer mutlaka yapmanız gerekiyorsa cisimleri itmeye dikkat edin.

9. Yukarıdan bir cisim almanız gerekirse uzanmaktan kaçının. Ayaklarınızın altına bir merdiven veya tabure koyup öyle alın.

10. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

11. Fazla kilo sorununuz varsa mutlaka kontrollü bir şekilde kilo verin.

12. Fizyoterapistinizin vereceği egzersiz programını önerilen şekilde uygulayın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Hayatın Kendisi Bir Sınav

Sonunda haziran ayı geldi ve öğrencilerin “ sınav kaygısı “ başladı. Oysa ki bu sınav, gençlerin gireceği ne ilk ne de son sınav olacak.

Her hasta memesini kaybetmeye mahkum mu?

Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Obezite Nedir?

Obezite, en basit şekilde, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi yada diğer bir tanımlamayla yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %30 ‘dan fazla yağ olması, erkeklerde de % 25’ten fazla olmasıdır.
Total
0
Share