Bel Kayması Tedavisinde 3 Yöntem

Hareketsiz bir yaşam, ani hareketler, ısınmadan yapılan sporlar, ağır ve dengesiz yük taşımak bu hastalığı tetiklediği için tedbirlerimizi ona göre almalıyız.

Bel kayması tedavisi için uygulanacak 3 yöntemden bahsedebiliriz.

İlaçla Tedavi:Ağrıların ağır olmadığı veya belli aralıklarla hissedildiği durumlarda ameliyata gerek duyulmaz ağrı kesicilerle,dinlenme tavsiye edilir. Hastanın hikayesine göre ilaçla tedavi fizyoterapi ile desteklenir. Bel korsesi kullanmak gerekebilir.

Fizik Tedavi:Soğuk sıcak kompresler,TENS uygulamaları,omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması,kasların çalıştırılması ve egzersizlerden oluşan bir bütündür. Fizik tedavi,fizyoterapi merkezlerinde bitmez,tedaviye hekiminizin verdiği egzersizler ve kompreslerle devam etmeniz gerekir.

Ameliyat: İlk iki aşamada sonuç alamadıysanız cerrahi müdahale gereklidir. Ameliyat omurilik bölgesi sorunlarında önemli bir karardır. Ameliyat sırasından ve sonrasında çok daha ağır komplikasyonlar oluşabilir. Bu sebeple tedavi için işinin ehli bir uzman seçmek çok önemlidir. Bel kayması ameliyatlarında poliaksiyel vida ve rot sistemleri ile omurgalarda stabilizasyon işlemi.

Yakalanmamak için neler yapılmalıdır?

Hareketsiz bir yaşam,ani hareketler,ısınmadan yapılan sporlar,ağır ve dengesiz yük taşımak bu hastalığı tetiklediği için tedbirlerimizi ona göre almalıyız. Dik durmalı,ağrılıkları öne doğru eğilerek değil de dizlerimiz kırarak kaldırmalıyız,yüzme sporu tüm vücudumuzu çalıştırdığı için kemiklerimiz ve omurlarımız güçlenecektir,karın kaslarımızı güçlendirmek,bel için en faydalı davranış olacaktır güçlü karın kasları,bele binen yükü azaltacaktır. Tüm kemik rahatsızlıklarında olduğu gibi kalsiyum alımına önem vermeliyiz.

Dr. Tibet Kaçıra

Total
0
Shares
Related Posts

Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler

Menopozu rahat geçirmek için 7 öneri % Menopoz dönemindeki kadınları endişelendiren konulardan biri de 'kadınlığın bitişi ' algısı. Oysa uzmanlar, bu algının yanlış olduğunu vurguluyor.
Total
0
Share