Besin Alerjisi Olan Çocukların Tedavisinde Ailenin Görevi

Besin alerjisi tanısı konulan kişi veya o kişi çocuksa ailesi, bakıcıları ve okul personeli belirtilerin tanınması ve gerekirse acil tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir.

Besin alerjisi şüphesi olan hasta bir çocuk alerji uzmanı tarafından testleri tamamlanıncaya kadar şüphelenilen besinler verilmemelidir.

Besin alerjilerinde tanı kesinleştikten sonra tedavi,hastanın alerjik olduğu besin veya besinlerin diyetten çıkarılmasıdır. Çok az miktarda alımlarda bile şiddetli reaksiyon olabileceği için mutlak kaçınma şarttır. Önemli bir besin diyetten çıkarılmışsa beslenme bozukluğunun önlenmesi için diyetin düzenlenmesi gereklidir.

Besin alerjisi tanısı konulan kişi veya o kişi çocuksa ailesi,bakıcıları ve okul personeli belirtilerin tanınması ve gerekirse acil tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir. Acil tedavinin önemi vurgulanmalıdır. Aileye bir acil eylem planı verilmelidir,ciddi reaksiyonlarda adrenalin otomatik enjektörü kullanımı konusunda eğitilmelidir. Besin alerjisi olan çocuk arkadaşlarından,yabancılardan veya satış yapan yerlerden hiçbir yiyecek almamalıdır.

Hasta ve ailesi besin alerjenleri ve bunlardan kaçınma konusunda eğitilmelidir.
İşlenmiş,dondurulmuş veya paketlenmiş gıdalar gizli besin proteinleri içerebilir;alışveriş sırasında besin etiketleri ve içerikleri dikkatle okunmalıdır. Restoranlarda yenen yemeklerde de gizli besin alerjenleri olabilir;hazırlayan kişilerden yiyecek içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Lösemi Nedir?

Lösemi kemik iliği ve lenfatik sistem de dahil olmak üzere vücudun kan yapıcı dokularında oluşan kanser çeşididir. Toplumda “kan kanseri” olarak bilinmektedir.

Obezite Nedir?

Obezite, en basit şekilde, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi yada diğer bir tanımlamayla yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %30 ‘dan fazla yağ olması, erkeklerde de % 25’ten fazla olmasıdır.
Total
0
Share