Gereksiz Vitamin Kullanımı Ölüm Riskini Artırabiliyor!

Orta ve ileri yaş kadınlarda aşırı vitamin kullanımı ölüm riskini artırıyor.

Günümüzde özellikle şehirlerde yaşayan insanların oldukça sık olarak vitamin ve benzeri destekleyici ürünler kullandıklarına tanık olmaktayız. Bu vitaminlere,bitkisel kaynaklı olarak sunulan destekleyici ürünlere eczanelerde ya da bazı mağazalarda oldukça kolay bir şekilde ulaşılıyor. Daha önceleri ABD gibi ülkelerde yaygın iken son 10 yılda ülkemizde de kullanımları giderek artmaktadır.

Sağlıklı Beslenen Kişilerin Vitamin Takviyesi Alması Gerekmez
Hekimlerin bir çoğunun gereksiz destek ürünlerine karşı olmasına rağmen bu ürünlerin kolay ulaşılabilir olmaları,pazarlamalarının iyi yapılması nedeniyle kullanımı önlenememektedir. Ancak iki gün önce tıp dünyasının saygın bir dergisinde yayınlanan bir makale bu konuda bir kez daha uyarıcı olmuştur. ABD’de bir kadın sağlığı merkezine kayıtlı yaklaşık 40 bin kadını kapsayan bu çalışmada vitamin ve mineral kullananlarda bu ilaçlarla ilişkili ölüm oranının arttığı gösterilmiştir. Çalışmada 55-69 yaş arası,düzenli vitamin ve mineral desteği kullanan kadınlar 19 yıllık bir dönem sonunda değerlendirilmiştir. Bu insanlarda demir,bakır,çinko,B6 vitamini,folik asit başta olmak üzere birçok element ve vitaminin tehlikeli düzeylere ulaştığı gösterilmiştir. İlginç olarak bunları kullananların eğitim düzeyi yüksek insanlar olduğu görülmüştür. Bu ilaçların yüksek satış rakamları olması nedeniyle bu çalışmanın eleştiriye maruz kalacağını düşünmekteyim. Ancak titizlikle yapılmış,sonuçları dikkatli irdelenmiş bir çalışmadır. Bu çalışmanın da ışığında bir kez daha ‘sağlıklı beslenen insanların ek vitamin ilaçları,bitkisel takviyeler kullanmamaları’gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bir hastalığı olup da vitamin,mineral eksikliği olabilecek insanlara da zaten izleyen doktorları bu destekleri gereken dozlarda vermekteler. Bağışıklık sistemini güçlendirici,yaşam kalitesini artırıcı,yaşlanmayı geciktirici,stresden koruyucu olduğu savunulan bu tür uygulamalara rağbet edilmemesini öneririm.

Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş

Total
0
Shares
Related Posts

Akne tedavi edilebilen bir durumdur !

Her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Tedavide cilt temizliği önemli bir unsurdur. Bu makalede cilt temizliği ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız.
Total
0
Share