Beslenme Bozukluğu Böbrek Enfeksiyonu Habercisi Olabilir

Böbrek enfeksiyonu hastayı yatağa düşürebilen ağır bir tablodur.

Böbrek enfeksiyonu nedir?

Böbrek dokusunun çoğu zaman bakterilerle olan enfeksiyonudur. Bakteriler böbreğe çoğu zaman idrar yolundan gelirler. Mesanedeki (idrar torbası) iyi tedavi edilmemiş enfeksiyonların böbreğe çıkması mümkündür.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Enfeksiyonun şiddetine ve hastanın yaşına göre farklılık gösterebilir. Hastayı yatağa düşürebilen ağır bir tablodur. Üşüme titreme,yüksek ateş,bel ağrısı,böbrek ağrısı,bulantı kusma,idrarda yanma ve sık idrara gitme,beslenme bozukluğu sık izlenen belirtilerdir.

Böbrek enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Hastanın genel durumu ve ağızdan ilaç alabilirliğine göre karar verilir. Böbrek enfeksiyonu tanısı konduğunda özellikle genel durumu bozuk,kusması olan hastalar hastaneye yatırılır ve damardan antibiyotik ve sıvı tedavileri başlanır. Ağızdan verilecek ilaçlar ile tedavi çoğu zaman 10-14 güne uzatılmaktadır. Enfeksiyona neden olan altta yatan durumların (taş,kronik sistit,çocuklarda vezikoüreteral reflü) araştırılması,tekrarları önlemek için önemlidir.

Dr. Fatih Çanaklı

Total
0
Shares
Related Posts

Mide Balonunun Yerleştirilmesi

Mide içi balonun yerleştirilmesi endoskopi ünitesinde yapılır. İşlem öncesi damardan yapılacak ilaçların uygulanabilmesi için serum takılır.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?

Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının rolü büyüktür ve kişilerin beslenme düzenine dikkat etmesi kendi ellerinde olan bir faktör olduğundan tekrarını önlemek açısından önem kazanmaktadır.

Doktoruna Sormadan Oruç Tutma !

Ramazanda 15-16 saatlik açlık süresi sağlıklı kişileri bile zorlarken, birtakım hastalıkları olan kişiler dikkatli olmalı !
Total
0
Share