Bilgisayara bağlı hastalıklardan korunmanın 12 yolu

Boyun fıtığı, tendinit, karpel tünel ve miyofasiyel ağrı sendromu… Aslında bu hastalıklardan sadece 12 basit önlem alarak korunmak mümkün!

Boyun fıtığı,tendinit,karpel tünel ve miyofasiyel ağrı sendromu…Aslında bu hastalıklardan sadece 12 basit önlem alarak korunmak mümkün!

1. BİLGİSAYAR EKRANINIZI DİREKT OLARAK KARŞINIZDA TUTUN:Bilgisayar ekranı direkt olarak karşınızda olmalı. Ayrıca gövdenizden yaklaşık olarak kolunuz kadar uzak durmalı. Monitörün üstü,göz hizasında veya hafif aşağıda olmalı. Ekranın temiz ve eğimli olmaması da ergonomik açıdan dikkat edilmesi gereken bir başka faktör.

2. KLAVYENİZ DİRSEKLERİNİZDEN HAFİFÇE AŞAĞIDA OLSUN:Klavyeyi taşıyan kısmın kişiye göre ayarlanabilir olmasına dikkat edin. Klavye kullanırken el ve bileğinizi mümkün olduğunca düz pozisyonda tutun. Yani,el,bilek ve parmaklarınız aynı hizada olmalı. Klavyeniz dirseklerden hafifçe aşağıda olmalı. Klavyenizin bu yükseklikte olması önkol desteklerinin sırt ve omuz kaslarının gevşemesine imkan sağlıyor.

3. MOUSE’U NAZİK KULLANIN:
Mouse’un elinize uygun boyutta olmasına dikkat edin. Mouse’u hareket ettirirken tüm kolunuzu da hareket ettirin ve parmaklarınızı hafifçe kullanın. Ayrıca parmaklarınızı aşırı bastırmamaya da özen gösterin.

4. MOUSE KULLANIM SÜRESİNE DİKKAT EDİN:
Mouse kullanım süresi ile kol ve eli ilgilendiren problemler arasında bağlantılı mevcut. Öyle ki 3 saatlik bilgisayar kullanımı bile işe bağlı aşırı kullanım sendromuna neden olabiliyor. Kullanım süresi arttıkça kişilerin şikayetleri orantılı olarak artıyor.

5. HER YARIM SAATTE BİR MOLA VERİN:
Çalışırken yaklaşık yarım saatte bir kısa molalar verin. Bu sırada bazı egzersizleri uygulamanız,uzun süreli sabit pozisyonda kalmaya bağlı oluşan sorunları önleyecektir. Örneğin omuzlarınızı geriye çevirebilir,el bilekleriniz ile kollarınızı çevirebilir ve el bileklerinizi gerebilirsiniz.

6. ÖNE EĞİLMEDEN OTURUN:Bilgisayar karşısında çalışırken öne doğru eğilmeden oturun ve başınızı dengeli tutun. Omuzlarınızın da gevşek olmasına özen gösterin.

7. POZİSYONUNUZU SIK SIK DEĞİŞTİRİN: Pozisyonunuzu sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Masanın altında bacaklarınızın rahatça hareket edebileceği bir alan olmalı ve ayaklarınız yere düz temas etmeli. Dizlerinizi de 90 derecede tutmaya özen gösterin. Ayaklarınız yere temas etmiyorsa destek koymayı unutmayın.

8. SANDALYENİZ HER YÖNE HAREKET EDEBİLSİN:
Her yöne hareket edebilen,yükseklik ayarına sahip,bel ve sırt desteği olan,aynı zamanda bacak arkası ile kolları destekleyen sandalyeleri tercih edin.

9. ERGONOMİK ORTAM HAZIRLAYIN: Aydınlatma,havalandırma,masa,sandalye ve büro malzemeleri gibi iş yeri koşullarını ergonomik prensiplere göre düzenleyin. Bu düzenleme öncelikle iş gücü kaybınızı önleyecektir.

10. TELEFONU OMUZ VE BAŞ ARASINA SIKIŞTIRMAYIN:Özellikle telefonu omuz ve başınızın arasına sıkıştırmayın. Telefonu sık kullanıyorsanız baş telefonu ve kulaklık kullanmanız boyun ağrılarına karşı koruyucu olabiliyor.

11. OFİS MALZEMELERİNİZİ DÜZENLEYİN:Çalışma alanı oluşturulurken çok sık kullandığınız malzemeleri yakına yerleştirmeniz kullanım kolaylığı sağlar. Böylece gerekli ofis malzemelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Telefonu sağ elli iseniz sola,sol elli iseniz için sağa yerleştirin. Eğer tablo gibi referans bir materyel kullanılıyorsanız bunu göz seviyesine veya daha yukarıya yerleştirin.

12. EGZERSİZ YAPIN: İş dışındaki zamanlarınızda esnekliğinizi ve kondisyonlarınızı korumak için düzenli bir egzersiz programına katılın. Bilinen bir hastalığınız varsa önce tedavi olun,daha sonra doktorunuzun önerisine göre egzersize başlayın.

Doç. Dr. Ayçe Atalay

Total
0
Shares
Related Posts

Çörek Otu

Tohumları ve otudur. Çörek otu Asya’ya özgü, bir yıllık ömrü olan küçük bir bitkidir
Total
0
Share