Birçok Besin Sizin Düşmanınız Olabilir

Besin alerjisi, herhangi bir besinin bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yabancı olarak tanınıp buna karşı değişik mekanizmalarla reaksiyon oluşması ve klinik belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Besin alerjisi,herhangi bir besinin bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yabancı olarak tanınıp buna karşı değişik mekanizmalarla reaksiyon oluşması ve klinik belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Besin alerjilerinin klinik belirtileri

Bir besinin alerjiye yol açtığını kabul etmek için o besinin her alınışında aşağıda sayılan belirtilerin bir veya birkaçının ortaya çıkması gereklidir. Besin alerjileri genellikle cilt veya sindirim sistemi belirtilerine yol açar. Ancak,nadir de olsa,anafilaksi dediğimiz çok tehlikeli bir tabloya yol açabilirler. Anafilaksi;besinin alınmasından sonra dakikalar,bazen de 1 -2 saat içinde ses kısıklığı,nefes darlığı,göğüste hırıltı,öksürük,dilde-dudakta şişme,tıkanma hissi,kusma,karın ağrısı,ishal,kan basıncında düşme,baygınlık hissi,bilinç kaybı ve nadiren ölüme neden olabilen birden çok vücut sistemini ilgilendiren,hızlı seyreden,çok ciddi bir tablodur. Ayrıca bazı kişilerde belli bir besin alındıktan sonra 3-4 saat içinde egzersiz yapılırsa anafilaksi tablosu gelişebilir. Bazı besinlerin sadece yenilmesiyle değil,pişerken çıkan buharıyla veya kokusuyla da solunum sistemi belirtileri ve anafilaksi ortaya çıkabilir.

Dr. Gülden paşaoğlu Karakış

Total
0
Shares
Related Posts

Siyah Çay

Çay lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra, bilim çevreleri, son yıllarda çayın tedavi edici potansiyelini tekrar keşfetmiştir. Çay, sebze ve meyvelerde ...
Total
0
Share