Sıcak Su Epilepsisi Erkeklerde mi Görülüyor?

Refleks epilepsiler (özel durumlarla tetiklenen Sara nöbetleri) ender görülen ve sıkça gözden kaçan özel ve ilginç epilepsi nöbetleridir.

Refleks epilepsiler (özel durumlarla tetiklenen Sara nöbetleri) ender görülen ve sıkça gözden kaçan özel ve ilginç epilepsi nöbetleridir. Sıcak su ile tetiklenen,okuma veya müzik dinleme ile tetiklenen ender rastlanan ilginç epilepsi örnekleri vardır. Sıcak su epilepsisi olan hastalarda nöbetler genelde banyoda sıcak su ile duş yapıldığında tetikleniyor. Bu durum çocukluk çağında ortaya çıkıyor ve erkeklerde kadınlara göre daha sık rastlanıyor. Bu tür epilepsilerde genellikle ilaç tedavisi ilk seçenek değildir. Tanı kesinlik kazandığında hastaya önleyici tedbirler önerilir.

Nasıl Önlem Alınabilir?

  • Aşırı sıcak sudan kaçınarak daha ılık su ile banyo yapmak veya duş yapma yöntemini değiştirerek önlem almak,
  • Hastanın başına sıcak su dökmeden yıkanması veya bazen sadece banyo öncesi nöbet önleyici ilaç kullanmak tedbirlerin bazılarıdır.

Dr. Hakan Şilek

Total
0
Shares
Related Posts

Sağlıklı Seyahat Etmek Çok Kolay

Tatile hazırlanırken seyahatinizin sağlıklı geçmesi için de iyi bir planlama yapmanız şart. Su başta olmak üzere hijyen kurallarına dikkat etmek, huzurlu ve sağlıklı bir tatil yaşamanızı sağlayacaktır.
Total
0
Share