Böbreklerde Taş Oluşmasının Sebebi

Böbreklerde oluşan taşların bir sebebi var. Bu sebebi duyunca artık daha çok dikkat edeceksiniz.

Böbrekler,vücudumuzun filtresi olarak görev yapıyor. Böbreklerde oluşan idrar,idrar kanalı aracılığıyla mesaneye ulaşıyor ve dışarı atılıyor. Böbreklerin görevlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için de,herkesin yeterli miktarda su içmesi gerekiyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Şamlı,az ve yetersiz su içilmesi nedeniyle böbreklerde taş oluşumunun arttığını belirtiyor. Şamlı,şu uyarıyı yapıyor:"Taş oluşumunun nedenleri konusunda çok net bilgiler bulunmasa da,vücudun sıvısız kalmasının taş oluşumuna katkı yaptığını biliyoruz. Çocukluk çağından itibaren taş oluşmasında ise bazı enzimlerin eksikliği rol oynuyor. Doğumsal anomalilere bağlı olarak böbrekte üretilen idrar,dolaşım sistemine rahatlıkla giremiyor ve bekleyen idrar,taş oluşumuna neden oluyor."

"BOL SU VE YÜRÜMEKLE DÜŞMEYEN TAŞA MÜDAHALE EDİLİYOR!"

Hastaların böbreklerinde oluşan taşlardan zarar görmediklerini düşündükleri takdirde,taşın düşürülmesi için bol sıvı alarak hareket etmelerini önerdiklerini belirten Dr. Şamlı,şöyle devam ediyor:"Ancak hasta bu süreci geçmek ister ve bu ağrıyı çekmek istemediğini söylerse ve şartlar uygunsa vakit kaybetmeden müdahale ediyoruz. Üriner sistem taş hastalıklarında,geçmiş yıllarda akla açık cerrahi gelirken,günümüzde taş hastalıkları için açık ameliyat neredeyse hiç yapılmıyor. Böbrekte ya da idrar kanalında hareket eden,gerilmelere sebep olan, idrar çıkışını engelleyen taşlar,ses dalgaları,lazer ya da hava basıncı ile parçalanıyor veya kapalı cerrahi yöntemleri ile dışarı alınabiliyor. Böylece hastalar,ağrı ve acı hissetmeden taşlardan kurtuluyor."

"YAŞLILAR DAHA KOLAY TAŞ DÜŞÜRÜYOR!"

Şamlı,taş oluşan bir kişide,tekrar taş oluşma oranının,hiç taş sorunu bulunmayan bir kişiye göre yüzde 40 daha fazla olduğunu belirtiyor. Taşı olan kişilerin belli aralıklarla kontrol yaptırmalarını önerdiklerini belirten Prof. Şamlı,"En az 6 ayda bir idrar tahlili ve ultrasonla muayene gerekiyor. Yaşlılıkla beraber ise taş görülme sıklığı azalıyor. Ama kanalların yaşa bağlı genişlemesi,taşın daha çabuk düşmesini sağlıyor."diyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Tıp Bayramı 1919 Yılından Bu Yana Kutlanıyor

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.
Total
0
Share