Bu Testi Yaptırmadan Spora Başlamayın!

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında “EKOKARDİYOGRAF” yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.

35 yaş altında geçirilen kalp krizleri de genellikle kalbi besleyen damarlardaki aterosikleroz dediğimiz damar hastalığına bağlıdır. Bunun dışında çok nadiren kalp kapaklarından veya kalp boşluklarından (sol kulakçık ve karıncık) kaynaklanan kan pıhtılarının kalp damarlarını tıkaması sonucu da kalp krizi gelişebilmektedir.

Sporcular Dikkat!
Sporcularda ani ölümler kalp krizinden olabilmekte ancak daha çok kalp adalesinin doğumsal hastalığına bağlı gelişmektedir. Bunlardan en sık görüleni kalp adalesinin doğuştan aşırı kalınlaşmasıdır. "Hipertrofik Kardiyomyopati" olarak bilinir. Sağ sol karıncıklar arasındaki bölme "septum"ana damar ( Aort ) kapak çıkışında darlığa neden olacak kadar aşırı kalınlaşabilir. Sol kalp kasılıp içindeki kanı vücuda atarken septum çıkışını aşırı daraltmasına bağlı,sol karıncıkta aşırı zorlanma ve basınç artışı yapar. Bu durum kalpte düzensiz kalp atımlarına "aritmilere"yol açar. Bu aritmiler arasında en korkulan "Ventrikü fibrilasyonu "dur. Bu sırada kalp kasılamaz. Sadece titreşim hareketi vardır. Bu sırada vücuda kan atılamadığından önce beyin etkilenir,hasta bayılır. 2-3 dakika içinde hastaya gerekli müdahale yapılmazsa önce beyin ölümü daha sonra da başta kalp olmak üzere diğer organlarda yaşamsal fonksiyonlarını kaybederek ölüm gelişir. Beyin ölümü sonrası hastalarda kalp çalıştırılırsa ( Elektro şok veya kalp masajı ile ) hastada bitkisel hayat dediğimiz beyin fonksiyonları olmayan bir durum ortaya çıkar.

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında "EKOKARDİYOGRAF"yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.

Prof. Dr. Ethem Kumbay

Total
0
Shares
Related Posts

Küçük Göğüs Kaderiniz Değil!

Tarih boyunca “meme”, kadınlığın ve bereketin simgesi olmuştur. Hem fonksiyonel açıdan, hem de estetik açıdan kadın – erkek – çocuk, tüm insanlık için vazgeçilmez bir çift anatomik organdır “meme”.

Saçınızı Çok Sıkı Toplamayın

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste 'Hepsi dökülecek mi' kaygısı yaşanıyor.
Total
0
Share