Burun Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Cerrahların açıklamalarına göre ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen estetik çeşidi burun estetiğidir. Burun yüz güzelliğinde oldukça önemlidir. Çünkü burunun aşırı büyük olması ya da yüze orantılı olmaması yüzün tüm güzelliğini almaktadır.

Burun estetiğinde son trendler nelerdir?

Genel olarak burun estetiği dediğimizde burnun kemerini alıyoruz,kıkırdakları şekillendiriyoruz,kemikleri keserek şekillendiriyoruz,daha düzgün bir çatı oluşturuyoruz. Bunu iki şekilde kapalı veya açık teknikle yapıyoruz. Dünyada daha çok açık teknik uygulanması yönünde artan bir eğilim var. Bunun avantajı kemikleri,kıkırdakları görerek şekillendiriyorsunuz.

Daha önce hastalar estetikten sonra burnum çöktü,düştü derlerdi. Giderek bu tekniğin avantajından dolayı hastalardan bu sözleri daha az duyuyoruz. Artık burun içine yönelik girişimlerde endoskopiyi daha çok kullanıyoruz,endoskopla girip burundaki deviasyonu,burun etlerini böyle çıkarıyoruz. Burnun içinini görmek için kullandığımız cihazlar bize daha iyi görüş alanı sağlıyor. Ameliyat olmamış gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.

Burun estetiğinden sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Hastalar burun estetiği ameliyatı olduktan sonra bir gün hastanede yatıp taburcu oluyor,2-3 gün dinlenmeleri gerekiyor,efor gerektirmeyen işleri varsa 3-4 gün sonra gidebilirler.
  • Atel ve bandajlar alınıncaya kadar bir haftalık bir süre dinlenmeleri gerekiyor.
  • İki –üç hafta sonra aşırı efor gerektirmeyen sporlar,yürüyüş yapabilir,kafayı suya sokmadan yüzebilir,hafif koşular uygun olabilir.
  • İki –üç ayda burunlarına aşırı darbe gelmeyecek şekilde spor yapmaları lazım. Futbol,basketbol oynamaması lazım.
  • İlk iki üç hafta lens takmasını öneriyorum,3 haftadan sonra hafif bir gözlük kullanabilir. Burun bölgesine bası yapmayan gözlük kullanabilir.
  • İlk bir hafta aşırı sıcak,nemli ortamlardan sauna,hamamdan uzak durmalı. Bandajların olduğu dönemde önermiyoruz.
  • Estetikten sonra hastalarımız internetin önünde çok zaman geçiriyorlar,ertesi gün eve gittiklerinde kafaları yukarıda yatmalı,aşağı doğru bakınca şişlikler olabilir. Şişlikler oluşmaması için de estetikten sonra bilgisayar başında çok eğilerek zaman harcamamaları gerekiyor.
  • Burun ameliyatından sonraki ilk iki hafta su çekerek burnu yıkayabilir,burnunu sıkmadan silebilir,iki üç hafta boyunca yüzme sporu yapılmamalı,dalış sakıncalı,uçakla seyahat edebilir.
  • Ameliyat olacak tüm hastaların ameliyat öncesinde sigarayı bırakmalarını istiyoruz,bunun iki önemli nedeni var,anesteziden dolayı uyanırken öksürük ve balgam olabilir. Bir diğer neden de sigara kullanılması yara iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. Ameliyat yaraları düzelinceye kadar 2-3 hafta içmemelerini öneriyoruz.

Doç. Dr. Şükrü Yazar

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share