Çarpıntı Şikayetinizi İhmal Etmeyin

Çarpıntı şikayeti olanların kalp ritmlerinin incelenmesi gerekir

Çarpıntı Şikayeti Olanlar

Çarpıntı şikayeti olanların kalp ritmlerinin incelenmesi gerekir . Kalp hızının artmasının her zaman ritm bozukluğu olmadığını,eğer kişi kalp atışlarını hissediyorsa bunun çarpıntının oluşması anlamına gelir.

Hastaların başvurduğu başlıca şikayetler arasında çarpıntı,kalp atışlarında düzensizlik,nabız yavaşlığı,baş dönmesi,göğüs ağrısı,yürüdüğü zaman nefes darlığı oluşması gibi şikayetler yer alıyor.

Kalbin elektrik sistemini tutan hastalıkların,çarpıntı ataklarını kolaylaştırır. Sanıldığının aksine ritm bozukluğunu depresyonla ilişkilendirmek zor. Yıllarca ritm bozukluğu yaşayanlar,hastalıklarının psikolojik kökenli olduğuna inandırılıyor,gereksiz yere uzun yıllar antidepresan tedavisi görüyorlar.

Çarpıntı,taşikardi,ritm düzensizliği oluyorsa mutlaka ritm sorunu var mı,başka kalp hastalığı var mı araştırmak gerekiyor. Olası yapısal nedenleri de ayrıştırmak lazım.

Doğru tanının konulması için öncelikle hastanın hikayesinin düzgün bir şekilde alınması gerekir,bununla beraber eğer mümkünse ritm bozukluğu sırasında kişinin nabzını sayması önemlidir. Kişinin kalbinin ritminde bir düzensizlik olup olmadığını fark etmesinin de ipucu verdiğini söyledi. Ayrıca kalp damar hastalığı,kalp kapak hastalığı,yüksek tansiyon,tiroit,kansızlık olup olmadığına bakılması gerekir. Ritm bozukluğu sırasındaki EKG kayıtlarının,çarpıntısı sık olup,uzun süre devam edenlerde faydalıdır.

Doç. Dr. Ahmet Akyol

Total
0
Shares
Related Posts

Deri Kanseri Tipleri

Vücudunuzda renk değiştiren, kanamaya ya da kaşınmaya ve aniden büyümeye başlayan renkli lezyonlar malin melanom olabilir; böyle bir durumda mutlaka dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.
Total
0
Share