Chlorella Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Chlorella, 2.5 milyar senedir genetik yapısı değişiklik göstermeden kalan, mikroskopik boyutta ve yeşil renkte olan bir tatlı su yosunudur, ek besin takviyesi şeklinde mevcuttur.

Chlorella C vitamini ve B-kompleks vitaminleri dahil olmak üzere bir dizi antioksidanlar içerir. Chlorella savunucularına göre Chlorella’nın bahsedilen yararları saymakla bitmiyor. Örneğin, detox tedavisine iyi geldiği, kansere karşı koruduğu, tansiyon tedavisi, yüksek kolesterol, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, pankreatit ve karaciğer sorunlarına da iyi geldiği söylenmekte.

Chlorella’nın Arkasındaki Bilimsel Gerçek

Chlorella’nın sağlığa yararlı olduğu konusunda piyasada birçok pazarlama ürünü olmasına rağmen, herhangi bir sağlık sorununun tedavisinde veya önlenmesinde Chlorella’nın etkinliği için bilimsel bir kanıt yoktur. Hayvanlar üzerinde ve test tüplerinde yapılan bazı araştırmalar Chlorella’nın kanserle savaşan faydalar sağlayabileceğini göstermiş olsa da, bu bulguların klinik çalışmalar ve kesin bilgiler olmadan kullanılabilir ve yararlanılabilir olması henüz mümkün değil.

Chlorella’nın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini test etmek için 2003 yılında yapılmış mevcut bir klinik çalışması bulunmaktadır. 124 sağlıklı yetişkin (50 yaş ve üstü) üzerinde yapılan çalışmada, 28 gün boyunca günde bir kez Chlorella (200 veya 400 mg dozunda) ve ek olarak plasebo alan katılımcılara deneyin 21. gününde grip aşısı yapıldı. Çalışma sonuçları (katılımcı yaşları 50-55 haricinde olanlar) Chlorella’nın aşıya karşı antikor yanıtını artırma konusunda başarısız olduğunu gösterdi.

2001 yılında yayınlanan bir raporda, araştırmacılar 55 fibromiyalji hastaları arasından ülseratif koliti olan 9 ve yüksek kan basıncı olan 33 kişi üzerinde Chlorella takviyelerinin etkilerini inceledi. Çalışmaya katılanlar iki yada üç aylık bir sürede, tablet şeklinde 10 gr, sıvı şeklinde ise 100gr Chlorella aldı. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular gösterdi ki, Chlorella takviyesi alan hastalarda yüksek tansiyon seviyesinde azalma, düşük kolesterol seviyelerinin iyileştiği ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının dengelendiğini belirledi.

Tedavi Amaçlı Chlorella Alınmalı mı?

Chlorella, şuana kadar yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular sonucu, herhangi bir sağlık tedavisinin takviyesi durumu için tavsiye edilmez. Çünkü bilimsel kanıtları sınırlıdır ve üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Chlorella her ne kadar güvenilir gözükse de küçük bir ihtimal de olsa uzun süreli Chlorella takviyesi kullanımı sonrası ne gibi olumsuz sonuçlara ve yan etkilere yol açabileceği bilinmemektedir.

Eğer Chlorella takviyeleri kullanımını düşünüyorsanız, potansiyel yararları ve riskleri konusunda emin olmak ve net bir bilgi edinmek için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Morina Karaciğer Yağı (Balık Yağı)

Morina karaciğer yağı, sıvı ve kapsül çeşitleri olan bir balık yağı türüdür. Morina karaciğer yağı, A vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.
Total
0
Share