Morina Karaciğer Yağı (Balık Yağı)

Morina karaciğer yağı, sıvı ve kapsül çeşitleri olan bir balık yağı türüdür. Morina karaciğer yağı, A vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Yüksek omega-3 içermesi nedeniyle balık yağı, omega-3 takviyesi olarak pazarlanan birçok doğal üründe bulunmaktadır.

Morina Karaciğer Yağı Kullanım Alanları

Balık yağı, 1800’lü yıllarda güneş ışığı eksikliği getirdiği risklerden biri olan raşitizm (D vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalık) riski için bir besin takviyesi olarak popüler oldu. Günümüzde balık yağı savunucuları, balık yağının geniş bir yelpazede sağlık sorunlarının tedavisi veya önlenmesinde yardımcı olabileceğini iddia etmektedir:

  • Depresyon
  • Diyabet
  • Glokom
  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Lupus
  • Osteoartrit

Morina Karaciğer Yağı Faydaları

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, balık yağı kalp hastalıklarının önlenmesinde doğrudan etkilidir. Buna ek olarak balık yağı, düşük kan basıncı ve kolesterol, astım ve romatoid artrit yönetimi, adet ağrılarını dindirme ve kemik erimesine (osteoporoz) karşı koruma ve ilerlemesini yavaşlatma riskini azaltabileceğini gözlemlemiştir. Ancak, Ulusal Sağlık Enstitüsü; morina balığı karaciğer yağı dışındaki diğer balık yağlarının yararlarının da morina balığı ile aynı etkide olduğunu belirtmemiştir.

Morina balığı karaciğer yağının sağlık üzerine olan etkileri ile ilgi yapılan araştırmaların sınırlı olmasına rağmen, aşağıda belirtilen bazı çalışmalar balık yağının yardımcı bir etken olduğunu göstermektedir.

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları

2004 yılında 94 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmaya göre; morina balığı karaciğer  yağı üst solunum yolları enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Annals of Otology, Rhinology and Laryngology dergisinde yayınlanan çalışmada; ilkbahar ile sonbaharda her gün balık yağı ve multivitamin-mineral alan katılımcılar üst solunum yolu enfeksiyonlarının (nezle gibi) sayısında önemli bir azalma belirledi.

Diyabet

Diabetologia dergisi 2000 yılı araştırması raporuna göre hamilelik sırasında balık yağı alarak bebeğin tip 1 diyabet riskini azaltılabilmektedir. 1071 gönüllü diyabet hamile kadınlar ve 85 anne adayı kadınlar üzerinde yapılan araştırma verileri incelendiğinde, çalışmanın yazarları hamileyken balık yağı tüketen katılımcılara doğan çocukları arasında daha düşük diyabet riski olduğunu fark etti. Buna ek olarak, (American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan) 2213 kişi üzerinde 2003 yılında yapılan bir çalışmada, yaşamının ilk yılında morina balığı karaciğer yağı alarak çocukluğa başlangıç yapanlarda tip 1 diyabet riskinin daha düşük olması ile bağlantılı olduğu gözlemlendi.

Artritler

Romatoid artrit olan insanlar morina balığı karaciğer yağı alarak non-steroid anti-inflamatuar ilaç ihtiyacını azaltabilir. Romatoloji dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir araştırmada, 97 romatoid artit hastası üzerinde morina balığı karaciğer yağı ve plasebo ile tedavi yöntemleri denemeleri yapılmış. Çalışmayı tamamlayan 58 kişi üzerindeki verilere bakıldığında günlük %39 oranında NSAİİ alımının %30’a azaldığını (plasebo grubundaki hastaların %10’u ile karşılaştırıldığında) ve daha da azaltmanın mümkün olduğu görüldü.

Bir önceki çalışmalar morina balığı karaciğer yağı alımının sertlik, ağrı dindirme ve romatoid artrit olan kişilerde şişlik hafifletmede yardımcı olabileceği keşfedildi.

Balık Yağı ve Morina Karaciğer Yağı

Morina, balık yağlarından omega-3 desteği almak isteyenler için doğru seçim olmayabilir. Somon gibi veya başka türlerde omega-3 alımının daha ekolojik olduğu düşünülmektedir. Eğer vejetaryen iseniz keten tohumu gibi bitkisel kaynaklardan omega-3 yağ asitleri alabilirsiniz.

Morina Karaciğer Yağı Fermente Edilmesi

Balık yağı savunucuları, fermente edilmiş morina balığı karaciğer yağının A vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından daha saf ve yüksek değerlerde olduğunu iddia etmektedir. Ancak, bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanır bulunmamaktadır.

Balık Yağı Güvenilirliği

Düşük dozlarda (örneğin, gram olarak günde üç veya daha fazla) alınan balık yağı çoğu zaman insanlar için güvenlik olmakla birlikte, bir takım (ağız kokusu, mide yanması, mide bulantısı ve geğirme gibi) yan etkilere de yol açabilmektedir.

Morina balık yağı aşırı dozlarda alındığında, A ve D vitamini zehirlenmesine, balık yağına bağlı yüksek dozda kan pıhtılaşmasına, bağışıklık sisteminde hasarlara, LDL arttırarak kolesterol seviyesinin artmasına yol açabilir.

Diğer ilaç takviyeleri ile birlikte morina balığı karaciğer yağı kullanmayı düşünüyorsanız, tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Doktorunuza danışmadan kendi kendinize balık yağı kullanımı kronik sağlık sorunlarına yol açabileceği için dikkat edilmesi gerekir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Bacopa Çiçeği

Bacopa Monnieri nedir? Bacopa çiçeği faydaları nelerdir? Bacopa bitkisi ne işe yarar? Bacopa yan etkileri nelerdir? Bacopa hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Read More

Çin Bitkilerinin Şaşırtan Faydaları

Yüzyıllar boyunca Çin ve diğer Asla ülkeleri bitkisel tedavi yöntemlerini benimsedi. Günümüzde ise birçok Avrupa ülkesi Çin bitkileri ile Batı tıbbını birleştirerek fayda elde etmeye başlıyor.
Read More

Arı Sütü Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı reçine bir maddedir. Flavonoid, antioksidan bakımından zengin bir besindir. Ayrıca sağlık sorunlarında doğal bir tedavi olarak kullanımını uzun bir geçmişe dayanmaktadır.
Total
0
Share