Antosiyanin Nedir?

Antosiyoninler, antioksidan etkisi olan bileşikler arasında yer alan bir flavonoid (suda çözülen bileşikler anlamına gelir) çeşididir.

Antosiyaninlerin Sağlığa Olan Faydaları

Bir dizi doğal gıda olarak bulunan antosiyoninler; kırmızı soğan, fasulye, nar ve üzüm’e doğal rengini veren pigmentlerdir. Ek olarak serbest radikaller ile mücadelede antioksidan olarak hareket eden antosiyaninler, anti-inflamatuar, anti-viral ve anti-kanser konularında faydalı olabilir.

Antosiyanin zengini bitkisel ilaçlar uzun zamanlı tedavilerde (yüksek tansiyon, soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere) kullanılmaktadır. Son araştırmalar, antosiyaninlerin aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile başa çıkmada yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Antosiyaninlerin Arkasındaki Bilim

Aşağıda antosiyoninler ve sağlığa olan etkileri hakkında birkaç önemli bulgu yer almaktadır:

Kalp Hastalıkları

Antosiyaninler, Beslenme Yorumları  (Nutrition Reviews) dergisinde yayınlanan 2010 raporuna göre; kalp sağlığını iyileştirmede olumlu etkiler gösterdiği açıklanmıştır. Raporun yazarları, antosiyanin kullanımın kolesterol, kan şekeri metabolizması ve oksidatif stres(kalp hastalığında rol oynadığı bilinen bir işlem) ile görünür şekilde savaştığı gözlemlemiştir.

2011 yılında American Journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyet yaparken alınan antosiyaninlerin yüksek kan basıncını (kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü) önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Obezite

Yapılan ön araştırmalar sayesidnde, antosiyanin kullanımının obeziteye karşı koruyucu bir kalkan olabileceği düşünülmektedir. Tarım ve Gıda Dergisi’nde 2008 yılında yapılan bir çalışmada, bilim adamları sekiz hafta boyunca antosiyanin ile zenginleştirilmiş yüksek yağlı diyetle beslenen farelerin antosiyanin olmadan yüksek yağlı diyetle beslenen farelere göre daha az kilo aldığını keşfetmişlerdir.

Kanser

Antosiyaninlerin kanser üzerindeki etkileri üzerine 2010 yılında yayınlanan Fitoterapi laboratuvar  araştırmasına göre meme kanserini önlemede olumlu bulgular elde edildiği açıklanmıştır. Anthin test tüpü deneyleri ile yapılan deneylerde, yaban mersinli ekstre antosiyaninler meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellemede yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Antosiyanin Kaynakları

Antosiyanin açısından zengin doğal besinler:

  • Acai
  • Yaban Mersini
  • Chokeberry (Aronia Bitkisi)
  • Mürver
  • Ekşi Kiraz

Sağlık Amaçlı Antosiyanin Kullanımı

Antosiyanin zengini meyve ve sebzeler sağlık durumunuza göre bir dizi seçenekler sunarak sağlığınıza olumlu olarak katkıda bulunabilir. Ancak, bilim adamları ek olarak yoğun şekilde alınan antosiyaninlerin herhangi bir sağlık çözümüne önayak veya engel olabileceğini belirlemede net bir bilgi sahibi değiller.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Nergis Çiçeği (Calendula)

Nergis çiçeği nedir? Nergis çiçeği faydaları nelerdir? Nergis hangi hastalıklarda kullanılır? Nergis kreminin faydaları nelerdir? Nergis bitkisinin faydaları nelerdir? Nergis çiçeği ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Read More

Bacopa Çiçeği

Bacopa Monnieri nedir? Bacopa çiçeği faydaları nelerdir? Bacopa bitkisi ne işe yarar? Bacopa yan etkileri nelerdir? Bacopa hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Total
0
Share