Acai Üzümü

Acai meyvesi nedir? Acai meyvesi faydaları nelerdir? Acai meyvesinin yan etkileri var mıdır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.

Acai, palmiye ağacında yetişen ve ana vatanı Güney Amerika olan tropikal bir meyvedir. Kırmızı ve mor renkleri ile kızılcık ve yaban mersinini anımsatan bir meyve olan Acai, tat olarak çikolataya benzer bir aromaya sahiptir. Acai meyveleri, son zamanlarda meyve suyu yapımında ve besin takviyeleri kullanımında  popüler bir meyve haline geldi.

Brezilya’da yerliler acai meyvelerini, cilt hastalıklarının tedavisinde ve acai tohumu çayını yüksek ateş hastalığını yatıştırmada kullandılar.  Ayrıca Brezilyalılar uzun süre geçmeyen adet ağrılarının diyabet üzerindeki olumsuz etkilerinin tedavisi için haşlanmış acai köklerini kullandılar. 

Son yıllarda, besin takviyeleri üzerine çalışan bir çok firma Acai’yi antioksidan kaynağı olarak faydalı  bitkiler  pazarına sürmeye başladı.  Acai, içerdiği yardımcı maddeler ile hasar gören hücrelerin yenilenmesine olanak sağlar. Ayrıca 2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde acai içeren 53 yeni ürün tanıtılldı. Aynı yıl, ana madde olan acai ile ürünlerin satışı 106 milyon dolar civarında.

Acai meyvesinin faydalarını savunanlar acai’yi “süper meyve” olarak da adlandırıyor. Antioksidanlar, amino asitler, esansiyel yağlar ve lifler bakımından acai’nin kırmızı üzümden 10 kat daha yararlı olduğunu iddia ediliyor. Yine aynı şekilde meyvenin beslenme açısından sağladığı faydalar arasında kalp hastalığı, kanser, sindirim ve doğuştan gelen bağışıklık sistemi problemleri ve alerjiye karşı güçlü bir savunma aracı olduğu söylenmekte.

Acai Meyvesinin Kanıtlanan Bilimsel Faydaları

Her ne kadar meyveler üzerinde yapılan testlerin sayısı fazla olmasa da, şuana kadar yapılmış olan araştırmalar acai meyvesinin antioksidan bakımından zengin bir kaynak olduğunu kanıtlar nitelikte. 2008 yılında insan tabanlı bir çalışmada, 12 kişi üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında önemli bir bulgu dikkat çekti; hamur işi veya meyve suyu içerisinde kullanılan acai, insan vücudu tarafından kolayca emilebiliyordu. Ayrıca test tüpleri üzerinde yapılan çalışmalarda, bilim adamları aca özünün kanser hücresini yok etme ve iltihap kurutmada da yardımcı olduğu gözlenmiştir. Her ne kadar acai meyvesinin kanıtlanan birçok faydası olduğu bilinse de, bir kanser savaşçısı yada anti inflamatuvar olarak kabul etmek doğru değildir. Araştırmaların sık olmaması, bir çok tür ve insan genleri üzerinde yapılanların da yeterli olmaması, acai meyvesinin fayda bakımından gayet yararlı bir besin kaynağı olarak gözükse de, yan etkileri ve dezavantajları konusunda yapılması gereken birçok araştırma ve deney olduğu unutulmamalı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, elma fermantasyonu tarafından üretilen bir sirke türüdür. Birçok sirke türü gibi, elma sirkesi de asetik asit adı verilen bir madde içerir. Elma sirkesi, aynı zamanda bazı laktik sitrik ve malik asitleri içerir.
Read More

Arı Poleninin Müthiş Sağlık Faydaları

Arı poleni vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin doğal bir maddedir. Besin takviyesi şeklinde yaygın olarak kullanılan arı poleni, protein ve karbonhidrat bakımında da oldukça yararlıdır.
Total
0
Share