Karahindiba Kökü (Dandelion Root)

Karahindiba Nedir? Karahindiba Kökü Faydaları Nelerdir? Karahindiba Kökü Ne İşe Yarar? Karahindiba Kökü hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda

Karahindiba, beta-karoten ve potasyum bakımından zengin botanik bir bitkidir.

Karahindiba Kökü Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Karahindiba bitkisi genellikle aşağıdaki koşulların tedavisinde kullanılır;

  • Tip 2 diyabet
  • Egzama
  • Mide-bağırsak rahatsızlıkları
  • Romatoid artrit
  • Karaciğer hastalıkları
  • Mide ekşimesi

Karahindiba Faydaları Nelerdir?

Karahindiba’nın tıbbi kullanımı konusunda çok az bilimsel kanıt olmasına rağmen, çok sayıda çalışma bitki inflamasyonu azaltma ve bakterileri öldürme konusunda yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Karahindiba’nın diğer sağlık etkileri hakkındaki çeşitli bulgulara bir göz atalım:

Antioksidanlar

2003 yılında yapılan bir çalışmada bili adamları, karahindiba kökünün serbest radikallerle (DNA’ya zarar veren kimyasal yan ürünlerle) mücadele edebileceğini buldu.

Diyabet

Diyabetik fareler üzerinde yapılan testlerde, karahindiba ekstresi kan şekeri düzenleme ve kolesterolü kontrol altında tutmada yardımcı olduğunu göstermektedir. Tabi ki, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ile insanlarda benzer etkinlikler gösterebileceği doğrulanamamaktadır.

Kanser

Ön araştırmalar, karahindiba’nı bir anti-kanser ajanı olarak göstermektedir. 2008 yılında göğüs ve prostat kanseri hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar karahindiba yaprağı ekstresinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmış ve prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğu bulunmuştur. Ancak, ne karahindiba çiçeği özü ne de karahindiba kökü ekstresi kanser hücresinin üzerinde farklı bir etkiye sebep olmadı.

Güvenilirliği ve Önlemler

Karahindiba genel olarak güvenli kabul edilirken, bazı insanlar üzerinde mide yanması ve ishal gibi yan etkiler göstermektedir. Ot, krizantem, kadife çiçeği, papatya, civanperçemi ya da iyot alerjisi olan herkes karahindiba bitkisinin kullanımı konusunda dikkatli olmalı, gerekirse hiç kullanmamalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Karahindiba, tentür, yaprak, kök, çiçek ya da tüm bitki içeren çaylar birçok sağlık gıda mağazalarında bulunabilir. Karahindiba yaprakları salata veya pişirilerek tüketilebilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

9 Bitkisel Ürüne Dikkat!

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Uslu, bitkisel diye satılan ürünlerin kilo verdirici özelliklerinin, uyarıcı, idrar söktürücü, müshil etkili olduğunu, bazılarının da söylenenin aksine iştah açtığını belirtti.
Read More

Kolloidal Gümüş

Kollodial Gümüş Nedir? Kollodial Gümüş Faydaları Nelerdir ? Kollodial Gümüş Suyu Faydaları Nelerdir? Kollodial Gümüş Kullanım Alanları Nelerdir? Kollodial Gümüş hakkında bilmek istediğiniz her şey…
Read More

Morina Karaciğer Yağı (Balık Yağı)

Morina karaciğer yağı, sıvı ve kapsül çeşitleri olan bir balık yağı türüdür. Morina karaciğer yağı, A vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.
Total
0
Share