Bacopa Çiçeği

Bacopa Monnieri nedir? Bacopa çiçeği faydaları nelerdir? Bacopa bitkisi ne işe yarar? Bacopa yan etkileri nelerdir? Bacopa hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.

Bacopa (Bacopa monnieri), Ayurveda (Geleneksel Hint Tıbbı) içerisinde kullanılan uzun bir bitkidir.

Bacopa Faydaları

Bugüne kadar bacopa’nın sağlığa olan etkileri konusunda yapılmış birkaç araştırma mevcut. Araştırmalar, aşağıdaki sorunların bitki tedavisi ve/veya önlenmesinde ümit vaat edici olduğunu göstermektedir.

Hafıza Bozuklukları

Çeşitli çalışmalar bacopa kullanımının, hafızayı koruma ve bilişsel işlevi artırmada yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2001 yılında sağlıklı yetişkinler üzerinde 12 hafta boyunca 300 mg bacopa alan katılımcılarda bellekte (öğrenme ve anksiyete ek olarak) önemli gelişmeler göstermektedir. 2008 yılında gönüllü 48 yetişkin ile dementia üzerinde yapılan çalışmada, 12 hafta sonunda (günlük 300 mg dozunda) bellek, depresyon, kalp ritmi ve anksiyete konularında önemli gelişmelere yol açtığı keşfedildi.

Alzheimer Hastalığı

Hayvanlar ve test tüpleri üzerinde yapılan çalışmalar bacopa çiçeğinin Alzheimer hastalığı ile mücadeleye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Beyin kökü kültürü 2008 yılı incelemesinde, bilim adamları bacopa antioksidanların oksidatif stres (Alzheimer hastalığı için yıkıcı etkiler oluşturan bir süreç) bastırmada yardımcı olduğunu keşfetti. 2010 yılında hayvanlar ve fareler üzerinde Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan bir çalışmada, bacopa çiçeğinin hafızayı koruma ve fonksiyon kaybına karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıktı.

Stres

2002 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, Bacopa “stres gibi olumsuz koşullar altında hareket için hazırlıklı olmak” gibi beynin verebileceği düşündürülen stres yanıtındaki etkinliği değiştirmede yardımcı bir enzim görevi gördüğü görülmüştür.

Bacopa Çiçeği Yan Etkileri

Bacopa genel olarak güvenilir kabul edilmesine rağmen, ağız kuruluğu, mide bulantısı ve kas yorgunluğu gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Bacopa Çiçeği Kullanımı

Bacopa, araştırmalar sonucu elde edilen veriler ve kanıtların eksikliği göz önüne alındığında herhangi bir durum için önerilmez. Eğer bacopa kullanımını düşünüyorsanız, başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Arı Sütü Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı reçine bir maddedir. Flavonoid, antioksidan bakımından zengin bir besindir. Ayrıca sağlık sorunlarında doğal bir tedavi olarak kullanımını uzun bir geçmişe dayanmaktadır.
Read More

Hint Ekinezyası (Andrographis)

Hint Ekinezyası olarak bilinen uzun adıyla andrographis (andrographis paniculata) Çin ve Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. Popüler İskandinav çözümü olarak bilinir. Kan Jang andrographics ve Siberian Ginseng (Sibirya Ginsengi) özü içermektedir.
Total
0
Share