9 Bitkisel Ürüne Dikkat!

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Uslu, bitkisel diye satılan ürünlerin kilo verdirici özelliklerinin, uyarıcı, idrar söktürücü, müshil etkili olduğunu, bazılarının da söylenenin aksine iştah açtığını belirtti.

Dr. Uslu bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmasını,eğer varsa kişinin mevcut hastalıkları için kullandığı ilaçlarla etkileşiminin olup olmadığının sorgulanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Uslu o bitkileri şöyle açıkladı:

Mate Yaprağı: İçeriğinde kafein bulunur,uyarıcıdır. Çarpıntı,huzursuzluk ve tansiyon yüksekliği yapar.

Funda Yaprağı: İdrar söktiiriicü ve müshil etkisi gösterir.

Biberiye: İdrar söktiirücüdür. Peptikülser hastalığı,düşük kan basıncı,pıhtılaşma bozuklukları ya da demir eksikliği anemisi olan hastalarda dikkatli kullanmak gerekir. Şekeri yükseltebilir.

Kekik: Kekik yüksek dozlarda olumsuz yan etkilere neden olabilir. Kekik ile ilişkili en sık yan etkiler mide yanması,bulantı,kusma. ishal.baş ağrısı ve baş döıımesidir. Tiroid hormonlarını azaltabilir.Hipotiroidisi olanlar kullanmamalıdır.

Yeşil Çay: Kafein içerir antioksidan özelliği mevcut olup kalp damar hastalıklarından konmamada etkili olabilir. Ancak aşırı tüketimi yine tansiyon yüksekliği,çarpıntı,huzursuzluk vb. etkilere neden olabilir.

At Kuyruğu: İdrar söktürücü ve yara iyileştirici etkileri mevcut. Tüm idrar söktürücüler gibi kalıcı kilo kaybı yapmaz. Kantuzlarında ve su düzeylerinde bozulma,tansiyon düşüklüğü,ritm bozukluğu,böbrek fonksiyonlarında bozulma vb. yan etkileri olabilir.

Limon Yağı: Demir emilimini artırıcı etkisi ve asidik yapısı nedeniyle antibakteriyeldir. Kan şekerini düşürür.

Ardıç Tohumu: İdrar ve balgam sökücü etkisi vardır ve iştah açar. Fazla kullanıldığında böbreğe toksik olabilir.

Acı Biber: İçeriğindeki capsicumözü daha çok lokal etki ile ağrı hissini azaltmak için kullanılır. Capsicııın kilo verdirici etkisi yoktur. Mide ve bağırsak şikayetlerini tetikleyebilir ve iştah açar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Tarçın: Doğal Mucize!

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Tarçın Diyabete İyi Gelir mi? Tarçın Diş Ağrısına İyi Gelir mi? Tarçının Yan Etkileri Nelerdir? Tarçının tüm faydaları ve merak ettiğiniz her şey…
Read More

Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki stratejik noktalara aşırı derecede ince iğnelerin sokulmasından oluşur. Geleneksel Çin tıp tarihinin önemli unsurlarından biri olan akupunktur genellikle ağrı tedavilerinde kullanılır.
Total
0
Share