Avakado ve Bilinmeyen Gerçekleri

Yapılan son araştırmalara göre avakado içeriğinde bulunan yararlı yağların vücuttaki besin elementlerinin emilimini arttırdığını göstermiştir.

Vücudun alfa karoten-beta karoten ve laykopen gibi çok önemli besin bileşimlerinin emilmesine yardımcı oluyor.

Ohio State Universitesinde yapılan bir araştırmada salatayı taze avakado veya avakadosuz tüketen kız ve erkek öğrenciler ele alınmıştır. Öğünlerinde 75 gr avakado tüketen bireylerin vücudunda kalp sağlığına katkıda bulunan alfa karotenin 8.3 kez,beta karotenin 13.6 kez daha fazla emildiği gözlenmiştir. Ayrıca göz sağlığına etkisi olan lutein’nin de 4.3 kat daha fazla emildiği görülmüştür.

Ohio Üniversitesinden Dr. Steven Schwartz yaptığı açıklamada bir çok sebze ve meyvelerin karatenoidler açısından oldukça zengin olduğunu ancak yağ içeriklerinin olmadığını ve bununda yararlı bazı besin maddelerinin emilimini engellediğini belirtmektedir. Yaptıkları son araştırma avakadodaki yararlı yağ asitlerinin karatenoid emilimini arttırdığını göstermiştir. Özellikle avakado içeriğindeki yağlar renkli bazı besinlerdeki,örneğin domatesteki lykopen veya koyu yeşil yapraklılardaki lutein gibi maddelerin vücutta kullanımını destekliyor. Zeytin ve avakodo içindeki sağlıklı yağlar bizim için salata soslarından ve hidrojene edilmiş yağlardan çok daha faydalıdır. Ayrıca bu tip yağları tükettiğimizde sebzelerin ve meyvelerin biyoyararlılığını arttırarak kanserden ve bazı kronik hastalıklardan korunmayı sağlamaktadır.

Dyt. Aslı İçingür

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Nergis Çiçeği (Calendula)

Nergis çiçeği nedir? Nergis çiçeği faydaları nelerdir? Nergis hangi hastalıklarda kullanılır? Nergis kreminin faydaları nelerdir? Nergis bitkisinin faydaları nelerdir? Nergis çiçeği ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Read More

Kedi Pençesi (Cat’s Claw)

Kedi Pençesi Bitkisi Nedir? Kedi Pençesi Faydaları Nelerdir? Kedi Pençesi Otu Faydaları Nelerdir? Kedi Pençesi Yan Etkileri Nelerdir? Kedi Pençesi hakkında bilmek istediğiniz her şey…
Read More

Karanfil Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Asya ve Güney Amerika’da yetişen yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil, sağlığa birçok yararı olduğu söylenen doğal bir bitkidir. Ağaç yaprakları, çiçek tomurcukları ve meyve de yaygın aromaterapi amaçlı kullanılan karanfil yağı üretilmektedir.
Read More

Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki stratejik noktalara aşırı derecede ince iğnelerin sokulmasından oluşur. Geleneksel Çin tıp tarihinin önemli unsurlarından biri olan akupunktur genellikle ağrı tedavilerinde kullanılır.
Total
0
Share