Karanfil Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Asya ve Güney Amerika’da yetişen yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil, sağlığa birçok yararı olduğu söylenen doğal bir bitkidir. Ağaç yaprakları, çiçek tomurcukları ve meyve de yaygın aromaterapi amaçlı kullanılan karanfil yağı üretilmektedir.

Karanfilin sağlığa yararları, ağrı kesici, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Karanfil Faydaları Nelerdir?

Karanfil ve karanfil yağı genellikle aşağıdaki sağlık sorunları için doğal ilaçlar olarak lanse edilir:

  • Alerji
  • Artrit
  • Soğuk algınlığı
  • Kuru soket
  • Ateş
  • İktidarsızlık
  • Migren
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Karanfilin Faydalarının Arkasındaki Bilim

Almanya’da “Komisyon E” olarak bilinen bir devlet kurumu, karanfilin topikal antiseptik ve anestezik olarak kullanımını onayladı. Ancak, karanfilin sağlığa olan yararları üzerine yapılan araştırmalar genellikle sınırlı. Aşağıdaki birkaç bilimsel bulguya bir göz atalım:

Diş Ağrıları

2006 yılında 73 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar karanfil bazlı jel benzokain kullanımının ağız enjeksiyonlarından kaynaklanan ağrıyı kolaylaştırmada faydalı olabileceğini ortaya koymuştur.

Gıda Zehirlenmesi

2009 yılında bilim adamları tarafından yayınlanan laboratuar testleri, karanfil tomurcuğu yağının (aynı zamanda tarçın ve yenibahar gibi uçucu yağlar) gıda zehirlenmesine karşı korumaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Bilim adamları, yenilebilir elma püresinin içerisine karanfil yağı ekledikten sonra karanfil tomurcuğu yağının listeria büyümesini (gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan bir bakteri türü) bastırmada yardımcı olduğunu gözlemledi.

Kanser

Ön araştırmalar, karanfili akciğer kanserine karşı koruyucu bir araç olarak göstermektedir. Kanserojen maddelere maruz kalan fareler üzerinde 2006 yılında yapılan bir çalışmada, bilim adamları karanfil ile tedavi edilen hayvanlarda akciğer kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu keşfetti. Araştırmacılar, klinik çalışmalarda bu bulguları henüz test etmediği için karanfilin insan sağlığı üzerinde de aynı etkiye sebep olup olamayacağı bilinmemektedir.

Karanfil Kullanımının Güvenilirliği

Karanfil, genel olarak güvenilir kabul edilmesine rağmen, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar ve bazı yan etkiler (yanma hissi, kanama riski ve kan şekeri düzeylerinin azalması gibi etkiler) görülebilmektedir.

Karanfil Tedavi Amaçlı Kullanılmalı mı?

Karanfilin sözde sağlık yararları tedavisinin arkasındaki bilim araştırmaları ve kesin bilgi eksikliği göz önüne alındığında, karanfil şu anda herhangi bir durum için bir tedavi yöntemi olarak tavsiye edilemez. Eğer tedavi amaçlı karanfil kullanmayı düşünüyorsanız, tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Zencefilin İnanılmaz Faydaları

Zencefil, dünya genelinde en çok kullanılan gıda köklerinden biridir. Bu gıda, tadının yanı sıra sağlıklı olmasıyla da en sevilen bitkisel baharatlar arasındaki yerini çoktan aldı bile. Ayrıca, zerdeçal ve kakule de bu bitki ailesindedir.
Total
0
Share