Dulavrat Otu

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir? Dulavrat Otu Zararları Var mıdır? Dulavrat Otu Yan Etkileri Nelerdir? Dulavrat Otu hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.

Dulavrat otu, genellikle detoks tedavisinde bitkisel bir çare olarak lanse edilen, ABD ve diğer birçok ülkede yetiştirilebilen papatya ailesi türünde bir bitkidir. Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını yatıştırmak için diğer otlar ile dulavrat otu karışımını kullanmaktadır. Ayrıca bazı dulavrat savunucuları artritler, diyabet, egzama, sedef hastalığı ve kanser olan kişilerin dulavrat otu kullanımı sonrası iyileştirici etkiler gösterdiği iddia edilmektedir.

Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir?

Şuana kadar dulavrat otu takviyesinin sağlığa olan etkileri konusunda çok az bilimsel çalışma vardır. Yine de hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, dulavrat otunun bir lif türü olan probiyotiklerin (bağışıklık sistemini düzenleyen, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan bir bakteri)  büyümesini teşvik edebileceği düşünülmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan diğer testler, dulavrat otunun serbest radikaller ile mücadele ettiği ve alkol tüketiminin neden olduğu karaciğer hasarını hafiflettiği gözlemlenmiştir.

Essiac Nedir? Essiac Çayı Faydaları Nelerdir?

Dulavrat otu, kanser ile başa çıkma konusunda farklı ilaçlar ile de pazarlanmaktadır. Essiac ve Flor-Essence bu tip tedavilerde kullanılan bitkisel formüllerden biridir. Essiac Çayı ve Flor-Essence Çayı olarak da piyasada bulunmaktadır. Essiac ve Flor-Essence savunucuları kanıt eksikliği olmasına rağmen, tümörün yaşam süresini küçültmek, ağrı kesici almak ve bağışıklığı artırdığı yönünde iddialar ortaya atmaktadır. Dahası, 2006 yılında yapılan bir çalışmada ise meme kanseri hücrelerinin büyümesinin uyarılmasında Essiac ve Flor-Essence takviyelerinin rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Ek olarak Dulavrat otu, Essiac ile birlikte karaağaç iç kabuğu koyun kuzukulağı ve Hint raven kökü içermektedir. Flor Essence ise aynı maddeler ile birliktei su terese, şevketi bostan, kırmızı yonca ve yosun içermektedir.

Dulavrat Otu Nereden Temin Edilebilir?

Birçok sağlıklı gıda satış noktaları dulavrat otu takviyeleri, hem de kurutulmuş kök tuzu, tentür ve sıvı özler olarak bulunabilir. Taze dulavrat otu da marketler ve çiftçi pazarlarında bulunabilir.

Dulavrat Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Dulavrat otu kan şekerini düşürebileceği için diyabet hastaları bu bitkinin kullanımından kaçınmalıdır. Dulavrat otu, su kaybının yanı sıra papatya, kasımpatı yada otlara duyarlı kişilerde alerjik reaksiyon tetikleyebilir.

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kalp Hastalığı İçin Şelasyon Terapisi

Civa ve kurşun zehirlenmeleri için uzun vadeli bir tedavi olan şelasyon terapisi kalp hastalığı için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir ve bu amaçla kullanıldığında tehlikeli bir boyuta ulaşabilir.
Read More

Hipnoz Nedir?

Aynı zamanda hipnoterapi veya hipnotik telkin olarak bilinen hipnoz odaklanma ve konsantrasyonun yükseltildiği trans benzeri bir durumdur. Hipnoz genellikle bir terapistin yardımı ile sözel tekrarlama ve zihinsel imgeler kullanılarak yapılır.
Read More

Antosiyanin Nedir?

Antosiyoninler, antioksidan etkisi olan bileşikler arasında yer alan bir flavonoid (suda çözülen bileşikler anlamına gelir) çeşididir.
Total
0
Share