Zencefilin İnanılmaz Faydaları

Zencefil, dünya genelinde en çok kullanılan gıda köklerinden biridir. Bu gıda, tadının yanı sıra sağlıklı olmasıyla da en sevilen bitkisel baharatlar arasındaki yerini çoktan aldı bile. Ayrıca, zerdeçal ve kakule de bu bitki ailesindedir.

Zencefilin ana maddesi bitkiye baharat aromasını veren, ketonlar bakımından oldukça zengin olan Gingerol’dür. Zencefil, eski Çin ve Yunan tarihinde bulunur ve yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Çinliler, Hintliler ve Yunanlılar tarafından zencefilin birçok hastalığın tedavisinde 5000 yıldır kullandığı bilinmekte. Zencefil günümüzde dünyanın hemen hemen birçok nemli veya tropikal bölgesinde yetiştirilir. Ama zencefil üretiminin büyük çoğunluğu genellikle Güney Asya bölgesinde yapılmaktadır. Zencefilin yüzyıllar boyunca kıta dışına ihraç edilmesi her zaman batı dünyasının dikkatini çekmiştir. Bu nedenle zencefil Güney Asya topraklarının en büyük ihracat ürünlerinin başını çekmektedir.

Gıdalarda Zencefil

En bilindik yöntem olarak zencefil bir yemeğe lezzet katmak için kullanılır, doğal formu kolayca tüketilebilir. Zencefil hakkında aşçılar ve şefler ile yapılan konuşmalarda zencefilin tercih edilmesinin sebebi olarak eşsiz bir lezzet olduğunu söylüyorlar. Ayrıca,dünyada doğuya doğru gittiğimizde, mutfaklara baharatlı yemeklerin hakim olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu bölgelerde et suyu içeren besinlerin hemen hemen tamamı zencefil ile hazırlanır. Çin,Japonya ve Kore’de insanlar sağlıklı kalmaya yardımcı olduğuna inandıkları için bolca zencefil çayı tüketmektedir.

Zencefilin Sağladığı Faydalar

Yıllar boyunca birçok doktor günlük hayamızda zencefil kullanılmasını tavsiye eder çünkü zencefilin sayısız faydaları bulunmaktadır.

 

  • Eğer herhangi bir yeme bozukluğundan şikayetçiyseniz, yemekten önce zencefil çiğnemek iyi gelebilir. Bu durum sindirim sularının çalışmasında yardımcı olacak ve midenin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Zencefil, vücudumuzun mikrosirkülatuvar kanallarını geliştirir ve bu sinüslerden şikayetçi olanlar için fayda sağlayabilir.
  • Mideniz mi bulanıyor? O halde zencefil çiğnemeyi deneyin! Gerekirse kusmanızı sağlayacak fakat vücut fonksiyonlarını normale döndürecektir.
  • Mide ağrısı ya da inleme yada sızılarınız için doğal haldeki az miktarda zencefilin faydası olabilir.
  • Ameliyat sonrası bulantı için ameliyattan sonra ham zencefil çiğnemek fayda sağlayabilir.
  • Zencefil, uzmanlar tarafından eklem ağrılarını azaltmak için tavsiye edilmektedir. Özellikle kas veya eklem ağrılarının her türlüsüne yardımcı olabilir.
  • Modern araştırmalara göre, zencefil anti-inflamatuar özelliğiyle ağrıları rahatlatma özelliğine sahiptir.

Zencefil, pişirilmeye gerek kalmadan olduğu gibi kolayca soyularak tüketilebilir. Bazı insanlar soymadan da tüketir fakat sağlık açısından soyulması önerilir. Dünyanın birçok kesiminde zencefil, özellikle zencefil çayı ya da sapı boğaz enfeksiyonlarına faydalı olduğu düşüncesiyle tüketilir. Zencefili suda kaynattıktan sonra bal ile birlikte herhangi bir tuz ya da şeker katmadan tüketebilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kolloidal Gümüş

Kollodial Gümüş Nedir? Kollodial Gümüş Faydaları Nelerdir ? Kollodial Gümüş Suyu Faydaları Nelerdir? Kollodial Gümüş Kullanım Alanları Nelerdir? Kollodial Gümüş hakkında bilmek istediğiniz her şey…

Demirhindi

Bu hafta sizlerle geçtiğim hafta İstinye Park pazarında denediğim bir bitkiden söz etmek istiyorum. Yeni keşfetmiş olduğum bu bitkinin ismi, “demirhindi”. Demirhindi şerbeti hem çok leziz hem de bağırsaklar için oldukça yararlı.
Read More

Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki stratejik noktalara aşırı derecede ince iğnelerin sokulmasından oluşur. Geleneksel Çin tıp tarihinin önemli unsurlarından biri olan akupunktur genellikle ağrı tedavilerinde kullanılır.
Total
0
Share