Camu Camu Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Camu Camu (Myrciaria dubia), Kamu Kamu, Cacari veya Camocamo olarak da bilinen uzunluk olarak 3-5 metre civarında olan doğal, Güney Amerika’ya özgü bir bitkidir.

Camu Camu, çilek üreticileri tarından C vitamini açısından zengin olduğu söylense de bu konuda çok az sayıda bilimsel çalışma vardır.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Camu Camu savunucuları, Camu Camu kullanımının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, cilt bakımına yardımcı olduğu ve göz sağlığını koruduğu iddia etmektedir. Buna ek olarak, aşağıdaki sağlık sorunlarına karşı koruduğu söylenmektedir:

  • Artrit
  • Ateroskleroz
  • Kanser
  • Depresyon
  • Diyabet
  • Diş eti hastalığı

Camu Camu, içerdiği C vitamini bakımından genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan, vitaminin bir üst kaynağı olan antioksidan olarak lanse edilmektedir. Camu Camu’nun yüksek miktarda C vitamini içerdiğine dair sınırlı sayıda araştırma olmasına rağmen, bazı laboratuar araştırmalarının bulguları Camu Camu meyvesinin yüksek miktarda C vitamini içerdiğini göstermektedir.

Ek olarak, Camu Camu’nun başka bir antioksidan tipi olan antosiyaninler bakımından da zengin olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Camu Camu’nun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Camu Camu’nın sağlık üzerindeki etkileri konusunda klinik araştırmalar yetersizdir. Ancak, ön araştırmalar Camu Camu’nun bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aşağıdaki bazı temel çalışmaların bulgularına bir göz atalım:

1) Enflamasyon

2008 yılında Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, Camu Camu’nun inflamasyon ev oksidatif stres ile mücadelede etkin olabileceği belirtilmiştir. Çalışma için, 20 sigara içen erkek bir hafta boyunca her gün C vitamini tabletleri ya da Camu Camu suyu takviyesi aldı. Tedavinin sonunda, Camu Camu grubunun üyeleri inflamasyon ve oksidatif stres konusunda bazı belirtiler olarak anlamlı bir azalma gösterdi. C vitamini kullanan grubun üyelerinde ise herhangi bir düşüş azalma işareti yaşanmadı.

2) Diyabet

2010 yılında Tarım ve Gıda Kimyası dergisinin yaptığı bir çalışmada, Camu Camu takviyesinin tedaviler üerindeki potansiyelini gösterir nitelikte. Bilim adamları, laboratuar deneyleri sonucunda Camu Camu’nun antioksidan ve ellagic asit (madde bazlı bir araştırmada antidiyabetik etkileri belirtmek için kullanılan bir terim) içerdiği gözlemlendi.

Camu Camu Çeşitleri Nelerdir?

Camu Camu toz, meyve suyu ve kapsüller de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde kullanılabilir. Tadı çok ekşi olduğundan çilek gibi bütün olarak tüketilmez.

Camu Camu Meyvesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bugüne kadar, Camu Camu tüketiminin olası olumsuz etkileri konusunda çok az araştırma olduğundan net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, kemoterapi tedavilerinde kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebileceği yönünde bazı endişeler taşımaktadır.

Görsel: Andina

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki stratejik noktalara aşırı derecede ince iğnelerin sokulmasından oluşur. Geleneksel Çin tıp tarihinin önemli unsurlarından biri olan akupunktur genellikle ağrı tedavilerinde kullanılır.
Read More

Acai Üzümü

Acai meyvesi nedir? Acai meyvesi faydaları nelerdir? Acai meyvesinin yan etkileri var mıdır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.
Read More

Çin Bitkilerinin Şaşırtan Faydaları

Yüzyıllar boyunca Çin ve diğer Asla ülkeleri bitkisel tedavi yöntemlerini benimsedi. Günümüzde ise birçok Avrupa ülkesi Çin bitkileri ile Batı tıbbını birleştirerek fayda elde etmeye başlıyor.
Total
0
Share