Nergis Çiçeği (Calendula)

Nergis çiçeği nedir? Nergis çiçeği faydaları nelerdir? Nergis hangi hastalıklarda kullanılır? Nergis kreminin faydaları nelerdir? Nergis bitkisinin faydaları nelerdir? Nergis çiçeği ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.

Calendula, cilt hastalıkları tedavisinde yaygın olarak kullanılan, halk arasında “Aynısafa, Nergis, Altıncık, Kandil Çiçeği, Şamdan Çiçeği ve Karagöz” olarak bilinen, görünüş olarak papatyayı andıran bir çiçek türüdür.

Nergis Çiçeği Kullanım Alanları

Nergis çiçeği aşağıdaki hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır:

  • Yaralar
  • Deri enfeksiyonları
  • Yanıklar
  • Böcek ısırıkları ve sokmaları
  • Güneş yanığı
  • Siğiller
  • Konjonktivit
  • Egzama
  • Menstrüel kramplar
  • Varis

Nergis Çiçeğinin Faydaları

Bugüne kadar nergis çiçeği ile ilgili hastalıkların tedavileri üzerinde olan etkinliği konusunda bilimsel araştırmalar ve kanıtlar sınırlıdır. Ancak mevcut araştırma bulguları bazı sağlık sorunlarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir:

Radyasyona Bağlı Dermatit

Nergis çiçeğinin, 254 meme kanseri hastası üzerinde 2004 yılında uygulanan bir araştırmaya göre, radyasyona bağlı dermatit’i hafifletmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, ağır dermatit meydana gelen kişilerde (trolamin ile tedavi olanlara göre) başarı oranının daha düşük olduğunu gözlemlendi. Calendula kullanan hastalarda, radyasyona bağlı ağrılarda önemli ölçülerde azalma görüldü.

Güneş Yanıkları

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda güneş kaynaklı cilt hasarlarına karşı korumada nergis çiçeğinin etkili olabileceği düşünülmektedir. Örneğin, fareler üzerinde 2010 yılında yapılan bir çalışmada nergis bitkisinin UV ile indüklenen oksidatif strese (çeşitli cilt hastalıkları, hızlandırılmış cilt yaşlanması ile bağlantılı bir işlem) karşı cildi koruduğu gözlemlenmiştir.

Kulak Ağrıları

Nergis bitkisi diğer bitkisel özlerle birlikte kullanıldığında, kulak enfeksiyonları sebebi oluşan ağrıları yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir. 2003 yılında enfeksiyon kaynaklı kulak ağrıları olan 171 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar nergis çiçeği ile birlikte sarımsak, lavanta, E vitamini ve zeytinyağı içeren damlalarda önemli gelişmeler sağlamıştır.

Nergis Çiçeği Güvenilirliği

Nergis çiçeği genel olarak güvenilir kabul edilmesine rağmen, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik ve emzirme sırasında ise nergis çiçeği kullanımından kaçınılmalıdır.

Nergis Çiçeği Nereden Temin Edilir?

Nergis, en doğal olarak krem ve merhem şeklinde gıda mağazalarında yaygın olarak satılmaktadır. Eğer sağlık durumunuzun tedavisinde nergis kullanımı düşünüyorsanız, tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Tarçın: Doğal Mucize!

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Tarçın Diyabete İyi Gelir mi? Tarçın Diş Ağrısına İyi Gelir mi? Tarçının Yan Etkileri Nelerdir? Tarçının tüm faydaları ve merak ettiğiniz her şey…
Total
0
Share