Kuş Kirazı (Chokeberry)

Kuş kirazı, antioksidan bakımından oldukça zengin aperatif bir meyvedir.

Ayrıca, oksidatif stres ile ilgili faydaları olduğu yönünde bilgiler de mevcuttur. Oksidatif stres, DNA’ya zarar veren serbest radikalleri nötralize eden, kalp hastalıkları da dahil birçok kronik hastalık ile bağlantılı olan yıkıcı bir süreçtir. Kuş kirazı özü, sağlığa olan faydaları ve antioksidanların serbest radikalleri harekete geçirmesinde etkin rol oynayıp oksidatif stres ile savaşır.

Kuş Kirazının Arkasındaki Bilim

Bugüne kadar kuş kirazının insan sağlığına olan etkilerini içeren sadece birkaç çalışma vardır. Aşağıdaki bulgularda ise hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan, test tüpü çalışmalarından ve küçük kliniklerde yapılan araştırmalardan bulgular mevcut:

Kuş Kirazı ve Oksidatif Stres

2010 yılında kuş kirazı ile ilgili yapılan bir araştırma sonucu, oksidatif stres ile ilgili durumların tedavisinde yararlı olabileceği gözlemlenmiştir. Araştırma gözlemcilerinin elde ettiği verilere göre, fenolik asit, antosiyanin, prosiyanidin ve kuş kirazı karışımının yapılan 13 çalışma sonucunda elde edilen “en güçlü antioksidanlar” birimini oluşturmaktadır. Ancak gözlemciler, yapılan çalışmaların çoğunun kalitesiz olduğuna dikkat çekerek; kuş kirazının oksidatif stres ile mücadele için  birebir olduğunu, daha titiz ve kaliteli çalışmalar sonucunda net bilgiler elde edilmesi gerektiğini dile getirmektedir.

Kuş Kirazı Özü ve Metabolik Sendrom

2010 yılında yayınlanan küçük bir çalışmada, araştırmacılar kuş kirazı özünün metabolik sendrom (karında aşırı yağ birikmesi, diyabet riski, yüksek tansiyon ve inflamasyon ile yüksek kolesterol gibi kalp hastalığına kadar varabilen) hastalıklara sahip olan kişilere yararlı olabileceği bulundu. İki ay boyunca metabolik sendromlu 25 hastaya günde üç kez 100mg kuş kirazı verildi. Çalışma sonucunda hastaların kan basıncı, C-reaktif protein (inflamasyon belirteci) ve LDL kolesterol (Kötü kolesterol) konusunda önemli düşüşler yaşandığı görülmüştür.

Kuş Kirazı ve Diyabet

2002 yılında yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, kuş kirazının şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Üç ay boyunca her gün şekersiz ve yapay tatlandırılmış kuş kirazı suyundan 200 ml alan diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerinde azalma gösterdi. Kuş kirazı suyunun da kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlendi.

Kuş Kirazı Takviyesi Alınmalı mı?

Tüm bu araştırmalara rağmen, kuş kirazının yararları konusundaki bilimsel kanıt eksikliği nedeniyle, herhangi bir sağlık durumu için kuş kirazı takviyesinin tedavi amaçlı alınabilirliğinin söylenmesi için çok erken. Belirli bir sağlık sorununu tedavi etmek veya önlemek için kuş kirazı takviyesi ile ilgileniyorsanız, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekli.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Demirhindi

Bu hafta sizlerle geçtiğim hafta İstinye Park pazarında denediğim bir bitkiden söz etmek istiyorum. Yeni keşfetmiş olduğum bu bitkinin ismi, “demirhindi”. Demirhindi şerbeti hem çok leziz hem de bağırsaklar için oldukça yararlı.
Read More

Hipnoz Nedir?

Aynı zamanda hipnoterapi veya hipnotik telkin olarak bilinen hipnoz odaklanma ve konsantrasyonun yükseltildiği trans benzeri bir durumdur. Hipnoz genellikle bir terapistin yardımı ile sözel tekrarlama ve zihinsel imgeler kullanılarak yapılır.
Read More

Tarçın: Doğal Mucize!

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Tarçın Diyabete İyi Gelir mi? Tarçın Diş Ağrısına İyi Gelir mi? Tarçının Yan Etkileri Nelerdir? Tarçının tüm faydaları ve merak ettiğiniz her şey…
Total
0
Share