Arı Sütü Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı reçine bir maddedir. Flavonoid, antioksidan bakımından zengin bir besindir. Ayrıca sağlık sorunlarında doğal bir tedavi olarak kullanımını uzun bir geçmişe dayanmaktadır.

Propolis, merhem ve krem gibi bazı tıbbi ürünlerle doğrudan cilde uygulanan bir madde olarak da kullanılır. Buna ek olarak, propolis bazen de gargara ve diş macunu olarak kullanılmaktadır. Burun spreyleri ve boğaz spreyleri de bulunur.

Arı Sütü (Propolis) Faydaları

Her ne kadar birkaç klinik propolisin sağlığa etkilerini test etmiş olsa da bilimsel veri olarak, kesin denilebilecek bir kanıtsal yararı olduğunu söylenemez. Fakat mevcut çalışmalar sonucunda ortaya çıkan birkaç temel bulguyu aşağıda bulabilirsiniz:

1. Uçuklar

Ön çalışmalara dayanarak tropikal propolis’in uçuk tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.  2010 yılında “Fitoterapi Araştırması” sonucu yayınlanan verilerde propolis özünün, tip 1 herpes simplex virüs (uçuğa neden olan virüs) ile savaşmada etkin rol oynadığı ve virüsü önleyici etkileri olduğu bilim adamları tarafından gözlemlendi.

2. Genital Herpes

Phytomedicine dergisinde yayınlanan 2000 yılındaki bir araştırmaya göre, genital herpes ile ilgili yaralarda propolis tabanlı merhemler uygulandığında tedavide olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Genital herpes hastalığı olan 90 kadın ve erkek üzerinde 10 gün süren çalışmada propolis kaynaklı flavonoidler içeren bir merhem, (herpes ile ilgili yaraları iyileştirme ve ağrı dindirmek için kullanılan bir ilaç) asiklovir içeren bir merhem ve plasebo içeren bir merhem kullanılır. Çalışma sonucunda (asiklovir grubundan 30 katılımcıdan 14’ü, plasebo grubunda ise 30 katılımcıdan 12’sine kıyasla)propolis grubundaki 30 katılımcıdan 24’ü iyileşme gösterdi. Bu çalışmalar göz önüne alındığında, çalışmanın yazarları propolis kaynaklı flavonoidler içeren merhemin genital herpes hastalığında, hem asiklovir (yaralarda etkili olması) hem de plasebo’nun ortak kullanımında daha etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.

3. Yanıklar

Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinin 2002 yılında yaptığı araştırmaya göre propolisin, küçük yanıkların iyileşmeye teşvik edebileceği belirtilmiştir. Çalışma için, araştırmacılar ikinci derece yanıkları bulunan gümüş sulfadiazene (genellikle ikinci ve üçüncü derece yanık tedavisinde kullanılan bir ilaç) olanlar ile propolis tabanlı cilt kreminin etkileri karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda, propolis ile gümüş sulfadiazine yanık tedavisinde etkiler konusunda benzerlikler gösterdi. Dahası propolis, gümüş sulfadiazine göre daha fazla anti-inflamatuar etki göstererek avantaj sağladı ortaya çıktı.

4. Çürükler

Biological & Pharmaceutical Bulletin dergisinin 2003 yılı araştırmasına göre propolis, çürüklerle mücadelede yarcımcı olabileceği gibi etkin bir savunma kalkanı oluşturduğu da gözlemlenmiştir. Laboratuar araştırmaları sonucunda bilim adamları, propolis’in mutans streptokok (çürüklerin gelişmesine katkıda bulunduğu bilinen bir ağız bakterisi) bileşiklerinin büyümesini engellemede yardımcı olduğu bulundu. Ayrıca çalışmada propolis için, mutans streptokok bileşenin dişlere yapışmasını önlemede de yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

5. Diyabet

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen veriler, propolis’in diyabet tedavisinde yardımcı olabileceğine işaret etmektedir. Farmakolojik Araştırma (Pharmological Research) dergisinin 2005 yılında yaptığı bir çalışma, diyabetik fareler üzerinde yapılan testlerde propolis ile tedavi uygulandığında kolesterol ve kan şekerini düşürmede yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Propolis Hangi Alanlarda Fayda Sağlar?

Propolis aşağıdaki sağlık sorunları ve koşulları için doğal bir tedavi olarak lanse edilmektedir:

 • Akne
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Yanıklar
 • Aftlar
 • Soğuk algınlığı
 • Uçuk
 • Diyabet
 • Giardiasis
 • Herpes
 • İltihap
 • Grip
 • Peptik ülser hastalığı

Bunlara ek olarak propolis, bağışıklık sistemini uyarmada ve düş çürümelerini önlemede alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Arı Sütü Nerelerde Kullanılmamalı?

Propolis göz çevresi için uygulanmamalıdır. Propolis kullanımı alerjisi olanların alerjilerini tetikleyip çok daha kötü bir duruma getirebilir ve bu gibi durumlarla karşılaşılmıştır.

Arı Sütü Nereden Temin Edilebilir?

Propolis’in tablet, kapsül, toz ve pastil de dahil olmak üzere pek çok çeşidi vardır. Tropikal olarak ise, merhemler, kremler, losyonlar ve diğer kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. İnternet üzerinde de propolis çeşitleri temin edilebilir. Birçok doğal gıda mağazaları besin takviyesi mağazalarında bulunabilir fakat her ihtimale karşı doktor tavsiyesi olmadan propolis (arı sütü) alınmaması gerekir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Hipnoz Nedir?

Aynı zamanda hipnoterapi veya hipnotik telkin olarak bilinen hipnoz odaklanma ve konsantrasyonun yükseltildiği trans benzeri bir durumdur. Hipnoz genellikle bir terapistin yardımı ile sözel tekrarlama ve zihinsel imgeler kullanılarak yapılır.
Read More

Çin Bitkilerinin Şaşırtan Faydaları

Yüzyıllar boyunca Çin ve diğer Asla ülkeleri bitkisel tedavi yöntemlerini benimsedi. Günümüzde ise birçok Avrupa ülkesi Çin bitkileri ile Batı tıbbını birleştirerek fayda elde etmeye başlıyor.
Total
0
Share