Hint Ekinezyası (Andrographis)

Hint Ekinezyası olarak bilinen uzun adıyla andrographis (andrographis paniculata) Çin ve Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. Popüler İskandinav çözümü olarak bilinir. Kan Jang andrographics ve Siberian Ginseng (Sibirya Ginsengi) özü içermektedir.

Hint Ekinezyası Kullanımı

Bitkisel ilaç olarak hint ekinezyası, genellikle aşağıdaki koşulları tedavi etmek için kullanılır;

  • Soğuk Algınlığı
  • Grip
  • Kanser

Hint ekinezyası aynı zamanda doğal bir bağışıklık güçlendirici olarak hareket etmektedir.

Hint Ekinezyası Faydaları Nelerdir?

Çalışmalar hint ekinezyasının aşağıdaki sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini düşünülmektedir:

Solunum Yolları Enfeksiyonları

2004 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre; 896 katılımcı üzerinde yapılan 7 klinik çalışmada hint ekinezyası üst solunum yolları enfeksiyonlarının belirtilerini hafifletmede plasebo’dan üstün olduğu belirlendi.

Grip

2003 yılında yapılan bir araştırmada Kan Jang, grip şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. 469 hasta üzerinde, antiviral ilaç amantadine kullanılarak karşılaştırıldığında Kan Jang kullanan 71 eğitim üyesi üç gün daha az grip belirtileri ve daha az karmaşık grip ilerleme olasığı göstermiştir. Grip, ciddi komplikasyonlara (pnömoni dahil) yol açabileceği için bu grip belirtileri (örneğin; kas ağrıları, yorgunluk ve yüksek ateş) yaşıyorsanız tıbbi yardım istemeniz önem taşımaktadır.

Sinüs Enfeksiyonları

2002 yılında yapılan bir araştırmada Kan Jang bitkisinin sinüzit ile ilişkili iltihabı hafifletmede yardımcı olduğunu gösterdi. Çalışmada 185 kişi üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit dahil) tedavisinde plasebo ve kan jang aldı. Sonuçlar gösterdi ki, Kan Jang alanlar üzerinde bağ, burun ve boğaz ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ancak, öksürük ve göz semptomları olanlar arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir.

Hint Ekinezyası Ne Kadar Güvenli?

Hint ekinezyası genel anlamda güvenilirliğine olumlu yaklaşılmasına rağmen, baş ağrısı, yorgunluk, alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkileri tetikleyebilir. İlaç (kan inceltici ilaçlar, tansiyon ilaçları ve kemoterapi ilaçları dahil) kullanan herkesin androgaphis kullanmadan önce bir doktora danışması gerekir.

Hint Ekinezyası Nasıl Kullanılır?

Kapsül ve tentür şeklinde kullanabileceğiniz hint ekinezyası en sağlıklı olarak gıda mağazalarında bulunabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share