Kakao Özünün Faydaları Nelerdir?

Gün geçtikçe, piyasadaki çikolata ürünlerinin artmasıyla birlikte kakao özü ile ilgili daha fazla çalışma da yapılmaya başlandı.

Yapılan araştırmalar sonrasında kakao özünün kalp sağlığına iyi geldiğinin keşfedilmesi ise kakao özünün faydalarından sadece bir tanesi. Kakao özleriyle güçlendirilmiş çikolata haplarının, düşük kan basıncını ve kolesterol seviyesini kontrol altında tuttuğu ve genel kalp sağlığını geliştirdiği iddia edilmektedir. Kakao özünün sağlığa yararlarının arkasındaki bilime bir göz atalım;

1. Kardiyovasküler Hastalıklar

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Flavanoller içeren kakao ürünlerinin düzenli tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Araştırmanın yazarları, flavanol içeren ürünlerin kan basıncında pozitif değişiklikler ürettiği, hem de trombosit fonksiyonu ve endoltel (kan damarlarının astar hücre tabakası) oluşumuna yarar sağladığı gözlemlendi.

Diğer bir araştırma ise, düzenli kakao özü tüketiminin oksidatif stresi (DNA’ya zarar veren serbest radikalleri nötralize etmek için vücudun direncini bastıran yıkıcı bir süreç) azaltarak, kalp hastalığına karşı korumada yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2. Kolesterol

Kakao özü, HDL kolesterol (iyi huylu) seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir. 2007 yılında 25 normal kolesterol ya da hafif yüksek kolesterol düzeyleri olan hastalar üzerinde bir çalışma yapıldı. Çalışma için araştırmacılar katılımcıları iki ayrı gruba böldü. İlk grupta, aynı süre boyunca günde 12 gram şeker, 26 gram kakao tozu tüketirken diğer grup 12 hafta boyunca günde 12 gram şeker tüketti. Çalışma sonuçları, kakao grubundakilerde HDL kolesterol seviyesinde anlamlı olarak daha fazla artış, kalp hastalığı riskinde de bilinen aksine bir azalma etkisi gösterdi.

3. Diyabet

2008 yılında yayınlanan küçük bir araştırmada, diyabet sorunu olanlar için flavanol bakımından zengin diyetler edildiğinde kan damarı hasarını engellemede yardımcı olabilmektedir. 30 gün boyunca günde 3 kez flavanoller bakımından zengin kakao alan şeker hastalarının bir kısmında (kakao takviyesi kullanmayan hastalar ile karşılaştırıldığında) vasküler fonksiyonlarında daha fazla iyileşme gözlemlenmiştir.

Kakao Özünün Tedavi Amaçlı Kullanılması

Kakao özü, yapılacak daha fazla araştırma sonrası hastalıkların önlenmesi için tavsiye edilebilir. Aşırıya kaçmadan bitter çikolata yemek kalp sağlığına yararlı olmakla birlikte flavanol tüketimini artırmada yağ ve yüksek miktarda şeker içeren çikolata ürünlerinin tüketimini sınırlamak da bir o kadar önemlidir. Eğer kakao özü içeren takviyeleri tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız, tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Nergis Çiçeği (Calendula)

Nergis çiçeği nedir? Nergis çiçeği faydaları nelerdir? Nergis hangi hastalıklarda kullanılır? Nergis kreminin faydaları nelerdir? Nergis bitkisinin faydaları nelerdir? Nergis çiçeği ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Read More

9 Bitkisel Ürüne Dikkat!

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Uslu, bitkisel diye satılan ürünlerin kilo verdirici özelliklerinin, uyarıcı, idrar söktürücü, müshil etkili olduğunu, bazılarının da söylenenin aksine iştah açtığını belirtti.
Total
0
Share