Arnika Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Arnika en yaygın olarak yaralar, çürükler, güneş yanığı ve cilt tahrişi veya iltihap tedavilerinde kullanılır.

Arnika Jel Nedir?

Arnika tabanlı bir jel, krem, merhem, cilt yatıştırıcısı tedavi uygulamasında kullanılır. Arnika jel, aynı zamanda kas ağrısı ve burkulma ile ilgili ağrı giderici bir araç olarak tanıtılır.

Arnika Bitkisinin Kullanım Alanları

Arnika, homeopatik tıpta ve aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

  • Artritler (Eklem Romatizması)
  • Sırt ağrısı
  • Karpal Tünel Sendromu
  • Egzama
  • Fibromiyalji
  • Grip
  • Baş Ağrısı
  • Hemoroid
  • Migren

Arnika Bitkisinin Faydaları

Şişlik ve morarma konusunda yapılan çeşitli çalışmalarda arnika’nın plasebodan daha etkili bir ağrı giderici olduğu kanıtlandı. Farklı bir araştırma ise arnika’nın aşağıdaki sağlık sorunlarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir:

1) Artritler

2002 yılında 79 yetişkin üzerinde altı hafta boyunca uygulanan hafif-orta derece diz osteoartriti araştırmasında, altı hafta boyunca günde iki kez arnika jel kullananlar arasında ağrı ve sertlik sorunlarından önemli bir azalma (hemde fonksiyonlarda düzelme) gözlemlenmiştir.

2007 yılında yapılan başka bir “el osteoartiti” çalışmasında ise 204 katılımcı üzerinde yapılan araştırmalarda, arnika jel kullananların ağrılarda azalma ve gelişmiş el fonksiyonlarında etkili olarak ibuprofen salgıladığı gözlemlendi.

2) Ameliyat Sonrası Şişlikler

2006 yılında 227 homeopatik artroskopi geçiren yetişkinler arasında yapılan bir çalışmaya göre arnika, postoperatif şişmeleri azaltmaktadır.

3) Ameliyat Sonrası Ağrılar

2007 yılında kendi isteği ile bademciğini aldıran 190 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, bilim adamları arnika ile seyreltilmiş homeopati alan ve plasebo alan hastalara kıyasla göre önemli bir azalma olduğunu keşfetti. Ayrıca 2002 yılında karpal tünel sendromu ile cerrahi ameliyat geçiren 37 kişilik bir çalışmada arnika’nın ameliyat sonrası ağrılarda azalma gözlemlendi.

4) Kas Ağrıları

Maraton koşucuları üzerinde 2003 yılında 82 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre arnikanın kas ağrılarını azaltmada yardımcı olduğu gözlemlendi. Ancak, 519 koşucu üzerinde önceden yapılmış olan bir çalışmada ise uzun mesafe koşuları sonrasında arnikanın kas ağrıları için etkisiz olduğu belirtildi.

Arnika Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Arnika, homeopatik seyreltme dışında alınmamalıdır. Arnika, yutulduğu zaman zehirlenme tehlikesi olabilir. Ayrıca homeopatik arnika, olumsuz etkilere neden olabilecek bitkiler çok az miktarda bulunur.

Bazı durumlarda, arnika kullanımı cildin tahriş, kaşıntı, kabarcık ve diğer alerji ile ilgili sorunlara neden olabilir. Cilt probleminiz var ise arnika kullanırken çok daha dikkatli olmalısınız.

Arnika Nerelerde Bulunur?

Homeopatik arnika – arnika jel, merhem ve kremlerin yanı sıra – en sağlıklı olarak gıda mağazalarında veya homeopatik konuda destek sağlayan doktorlardan doğrudan elde edilebilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kedi Pençesi (Cat’s Claw)

Kedi Pençesi Bitkisi Nedir? Kedi Pençesi Faydaları Nelerdir? Kedi Pençesi Otu Faydaları Nelerdir? Kedi Pençesi Yan Etkileri Nelerdir? Kedi Pençesi hakkında bilmek istediğiniz her şey…

Demirhindi

Bu hafta sizlerle geçtiğim hafta İstinye Park pazarında denediğim bir bitkiden söz etmek istiyorum. Yeni keşfetmiş olduğum bu bitkinin ismi, “demirhindi”. Demirhindi şerbeti hem çok leziz hem de bağırsaklar için oldukça yararlı.
Total
0
Share