Kapsaisin Krem (Capsaicin Cream)

Kapsaisin aktif olarak biberde bulunur. Bibere acı tadını veren maddedir.

Kapsaisin Krem’in Kullanım Alanları

 • Sırt ağrısı
 • Bursan iltihaplanması
 • Fibromiyalji
 • Eklem ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Sinir ağrısı
 • Osteoartrit
 • Diyabetik nöropati nedeniyle ağrı
 • Amputasyon sonrası fantom ağrısı
 • Post-herpetik nevralji
 • Ameliyat sonrası nöropatik ağrı
 • Kaşıntı (kaşıntı)
 • Romatoid artrit

Kapsaisin krem cilde uygulandığında, desensitizes ağrı-iletken olan P maddesi tüketildiği –bir nörokimyasal ağrı ilettiği– tespit edilmiştir. Kapsaisin krem, ağrı kesici etkisi görebilir. Bu nedenle uzun süreli ağrı kesici etkisi sağlamak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kapsaisin Krem Faydaları Nelerdir?

Toplam 1.535 kişi üzerinde yapılan 16 kontrollü çalışmanın 13’ünde kapsaisin’in plasebo’dan daha etkili olduğu sonucuna varmışlardır.

Artritler

Case Western Reserve University araştırmacıları 31 ile 70 osteoartrit ve romatoid olan hastada kapsaisin krem kullanımını incelemiştir. Ağrılı bir dize % 0.025 kapsaisin krem veya plasebo uygulandığında 4 hafta sonra, kapsiasin kullanan hastalarda önemli ölçüde daha fazla ağrı kesici etkileri görüldü. Romatoid artrit hastalarında %57 ağrı azalması görüldü ve osteoartrit hastalarında plasebodan daha etkili olarak %33 oranında ağrı kesici etkiler gözlemlendi.

European Journal of Pain araştırmasına göre 6 hafta süresince kapsaisin krem kullanılarak osteoartrit ağrılarında azalma gözlemlendi.

Back Pain

Bir Alman çalışmasında, kronik bel ağrısı olan 154 hastaya 3 hafta boyunca plasebo ya da bir kapsiasin sıvısı verildi. 3 hafta sonra kapsiasin grubundaki hastaların % 60.8’i plasebo grubunki % 42.1 ile karşılaştırıldığında ağrılarda en az %30 azalma yaşadı.

Nerve Pain

Bir İngiliz Dergisi Farmakoloji çalışmasında, topikal ağrı kesici ilaç doksepin ile bir arada %0.025 kapsaisin ya da kronik sinir ağrısı olan 200 hasta üzerinde plasebo etkisini değerlendirdi. 4 hafta sonunda üç tedavi yönteminde de anlamlı şekilde ağrı kesici etkileri görüldü.

Ameliyat sonrası sinir ağrısı olan kanser hastalarında, plasebo için %17’e karşı %53 ortalama ile ağrı azalması ile kapsiasin krem kullanıldıktan sonra önemli ölçüde daha fazla ağrı kesici etkilere rastlandığı belirtildi.

Toronto Üniversitesi Araştırmacıları, 142 postherpetik nevralji hastaları üzerinde kapsaisin krem (%0.075 oranında) veya plasebo etkinliğini değerlendirdi. 6 hafta sonunda, kapsaisin krem kullananlarda belirgin şekilde ağrılarda azalan görülürken buna karşılık, plasebo krem kullanan hastalarda herhangi bir değişime rastlanmamıştır.

En az 5 rastgele kontrollü bir çalışmada 0.075% kapsaisin krem kullanımının diyabetik nöropati ile ilişkili ağrı giderici plasebo’dan daha etkili olduğu gözlemlendi.  Ayaklar üzerinde diyabetik nöropati hastaları üzerinde yapılan 8 haftalık çok merkezli bir çalışmada her ikisinin de ağrıyı azatmada eşit derecede etkili olduğu gözlemlendi. Ancak, kapsaisin krem araştırmacılar tarafından, sistemik yan etkileri (uyuşukluk veya kardiyovasküler gibi) olmaması sebebiyle daha güvenli bir seçenek olarak belirtildi.

Pruritic Psoriasis

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışma, kaşıntılı sedef hastalarında 0.025% oranında kapsaisin krem ve plasebo kullanımının güvenliği ve etklinliği incelenmiştir. 6 hafta sonra, kapsaisin hastalarda kaşıntıda anlamlı olarak daha fazla düzelme yaşandı.

Kapsaisin Kullanımı ve Dozu

Yaygın olarak tavsiye edilen başlangıç dozu olan %0.025 kapsaisin krem günde dört kez uygulanır. %0.075 oranında alınabilecek doz miktarı ise bir uzman kontrolünde kullanılabilir. Kapsaisin krem aks veya eklem ağrısı veya kaşınan bölge üzerine doğrudan uygulanır. Kapsaisin krem ciltte bir batma ya da yanma hissine neden olabilir. Bu belirtiler araştırmalara katılan veya kremi uygulayan herkes üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir.

Kapsaisin etkinliğini değerlendirmek için en az 4 hafta boyunca sürekli kapsaisin krem kullanmanızı öneririz.

Kapsaisin Güvenilirliği

Kapsaisin krem uygularken direk temas etmeyin ve mutlaka eldiven giyin. Sıcak bir banyo veya duştan sonra hemen uygulamayın veya bir ısıtma yastığı kullanmayın. Kapsaisin’i göz temasından veya mukus zarına temas edebilecek şekilde kullanımından kaçınmalısınız. Hamile veya emziren kadınlar üzerinde kapsaisin kremin güvenilirliği kanıtlanmamıştır.

Kapsaisin Yan Etkileri

Kapsaisin krem kullanmanın başlıca yan etkisi, uygulanan bölgede rahatsız edici bir yanma hissine neden olmasıdır. Diğer yan etkiler ise, öksürük ve ciltte kızarıklık olarak görülmektedir. Ayrıca, yüksek dozlarda ağrı, iltihap ve deri kabarcıklarına neden olabilir.

Kapsaisin Kullanımı İle İlaç Etkileşimleri

Topikal kapsiasin krem ile ilaç kullanımı konusunda herhangi bir rapor sunulmamıştır.

Kapsiasin Krem Nerelerden Temin Edilebilir

Kapsiasin krem ilaç depoları, sağlık gıda mağazaları ve internet üzerinden sipariş edilebilir. Kapsiasin krem, genellikle tüp veya kavanoz olarak bulunur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa lipoik asit, vücuttaki her bir hücre içerisinde doğal olarak bulunan bir yağ asididir. Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar.
Read More

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, elma fermantasyonu tarafından üretilen bir sirke türüdür. Birçok sirke türü gibi, elma sirkesi de asetik asit adı verilen bir madde içerir. Elma sirkesi, aynı zamanda bazı laktik sitrik ve malik asitleri içerir.
Read More

Çin Bitkilerinin Şaşırtan Faydaları

Yüzyıllar boyunca Çin ve diğer Asla ülkeleri bitkisel tedavi yöntemlerini benimsedi. Günümüzde ise birçok Avrupa ülkesi Çin bitkileri ile Batı tıbbını birleştirerek fayda elde etmeye başlıyor.
Total
0
Share