Cildiniz İçin En Yararlı Besinler

Cildinize uyguladığınız kremler kadar, tabağınıza koyduğunuz yiyeceklerin de cilt sağlığınız üzerinde etkisi büyüktür. Sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için dermatologlar hangi yiyecekleri tüketmemizi öneriyor? Cevabını burada bulacaksınız.

Domates

Likopen (lycopene) olarak adlandırılan güçlü bir antioksidan içeren domates,kesinlikle cildinizin en iyi savunucularından birisidir. Araştırma sonuçları için henüz yüzde yüz kesindir diyemesek de birçoğunda likopenin güneş lekelerine karşı korunmada yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. Likopenin vücut tarafından en iyi şekilde emilmesi için pişirilmiş veya işlenmiş olması gerekir. Bu yüzden cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korumak istediğinizde çiğ domates yemek yerine,ketçap,salça veya domates sosu deneyin. Ayrıca likopen yağda çözünebilir ki bu da yumurta,avokado veya zeytinyağı ile tüketildiğinde vücut tarafından daha kolay sindirilebilir olduğu anlamına gelir.

Kırmızı Et

Kimi zaman tüketilmesi önerilmese ve doymuş yağ ve kolesterol içerse de kırmızı et,protein ve çinko bakımından yüksek değerlere sahiptir. Aslına bakılırsa,yapılan araştırmalar akne tedavisinde kırmızı etin antibiyotikten daha iyi bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koyuyor. Kolajen üretmek için cildinizin glisin ve prolinamino asitlerine ihtiyaç duyar ve kırmızı ette bulunan proteinlerde bu iki aminoasitten en yüksek yoğunlukta bulunmaktadır. Ayrıca çinko mineralleri de kolajen üretimi için çok önemlidir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın antioksidan deposu olduğunu bilmeyen yok sayılır. Anti-inflamatuar ve yaşlanmayı azaltması bakımından güçlü olması kateşin bileşiklerinin yüksek derişimine bağlanır. Araştırmalar güneş yanıkları ve UV ışınlarına bağlı olarak gelişen cilt kanserinin önlenmesine yardımcı olması için yeşil çayın hem ağızdan hem de lokal topikal olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Ayrıca araştırmalar altı ay boyunca günde iki fincan yeşil çay içmenin güneşin zararlarını tersine çevirerek kırık kılcal damarları ve kızarıklıkları önemli ölçüde iyileştirdiği kanıtlamıştır.

Taze Fasulye

Biraz da düşük kalorili fasulyelerin nasıl saçlarınızın gürleşmesine ve daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olabileceğini konuşalım. Yeşil fasulye cilt dostu bir besindir. Son çalışmalara göre taze fasulye saç ve tırnakları güçlendirme konusunda oldukça yararlı gözüküyor.

Ceviz

Omega-3 yağ asitleri bakımından somon öncelikli olarak gösterilmektedir fakat cevizin de aynı zamanda omega-3 açısından inanılmaz derecede zengin olduğunu biliyor muydunuz? Eğer kızarıklık,şişme gibi problemler ve ciltte leke,akne döküntüleri ya da kırışıklıklar ile karşı karşıyaysanız cevizin faydası olabilir. Bitki bazlı omega-3 yağları cevizde bulunmaktadır ve doğal olarak cildinize faydalı olan anti-inflamatuar içermektedir. Bitki bazlı omega-3 alfa linolenik asitler özellikle yaşlanmaya sebebiyet veren kırışıklıklar ile mücadele etmede faydalı olabilir. Cevizin dışında badem,zeytin yağı ve keten tohumu gibi bitki bazlı omega-3 yağları da oldukça faydalı besinlerdir.

Yoğurt

Sadece en iyi tatlılar bakımından değil,yoğurt vücudunuza “iyi”bakterilerin girmesine yardımcı olan doğal bir probiyotiktir. Eğer gastrointestinal sorunlarınız varsa veya mantar enfeksiyonlarına eğilimli iseniz yoğurt size fayda sağlayabilir. Peki yoğurt cilde ne gibi faydalar sağlayabilir? Yoğurt,akne,egzama ve hatta kepek ile başa çıkmak için mükemmel bir besindir. Yoğurt seçimi yaparken düşük yağlı ve düşük şekerli olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Derideki Benler Kansere Yol Açabilir!

Benler insanlarda en sık görülen büyümelerdir. Doğumda var olabildikleri gibi çocuklukta sayıları giderek artar adolesan yaşta pik yapar yaşlılıkta ise gerilerler. Benler en çok çocuklukta ve gebelik esnasında değişikliğe uğrarlar.
Read More

Cildi Güzelleştiren 8 Doğal Yiyecek

Çoğumuz ‘’doğal’’ ürünlerin daima daha iyi olduğunu düşünürüz. Maalesef ki iyi ve kötü sentetik içerikler olduğu gibi iyi ve kötü doğal ürünler de bulunmaktadır.
Total
0
Share