Cilt Kanserine Yakalanma Oranı Her Yıl Artıyor

Cilt kanserlerine yakalanma oranı her yıl %4-5 artarak insan sağlığını tehdit ediyor.
Cilt kanserlerine yakalanma oranı her yıl %4-5 artarak insan sağlığını tehdit ediyor. Yaşam şartlarının değişmesi,güneş ışınlarına daha fazla maruz kalınması,bronz tenin cazibesi,aşırı solaryum kullanımı,ozon tabakasındaki delinme nedeniyle kanserojen ışınların yeryüzüne daha fazla ulaşması gibi nedenler cilt problemleri ve cilt kanserlerindeki bu artışın sebepleridir. Yaşam boyu aldığımız ışınların yaklaşık %80’ini 18 yaşına kadar alırız;yaşamın ilk 10 yılındaki güneş yanıkları malign melanom tehlikesini büyük ölçüde artırmaktadır. Bu yüzden güneşten korunmaya bebeklikten itibaren başlanmalıdır.

Cilt Kanseri En Çok Avusturalya’da Görülüyor

Dünyada cilt kanserlerinin en sık rastlanıldığı ülke olan Avustralya’da,geçtiğimiz yıllarda halkın yaklaşık %50’si yaşamlarının bir döneminde cilt kanseri tedavisi görmekteydi. Yürütülen kampanyalar ile halkın alışkanlıkları büyük ölçüde değişmiş ve cilt kanseri görülme oranı azalmıştır. Ultraviole ışınlarının cilt kanserlerinde hem başlatıcı hem de ilerletici etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar,çiftçiler,inşaat işçileri,balıkçılar,denizciler gibi bazı meslek gruplarında,aşırı solaryuma veya güneşe maruz kalanlarda bu oranın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Deri tarafından emilen UV ışınları fotobiolojik,fotokimyasal,biyokimyasal olayları uyarıyor ve doku hasarı başlıyor. DNA yıkımı,bağışıklık sistemi bozukluğunun ve serbest radikallerin etkisiyle kanser öncesi oluşumlar ve deri kanserleri gelişiyor.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts

Bel ağrısı yapan nedenler

Bel bölgesi üst ekstremite, gövde ve bacakları bağlayan ana bölge olduğu için oldukça hareketli,buna karşın yaralanmaya oldukça meyillidir ve her insan hayatının bir döneminde mutlaka bel ağrısı çeker.

Sağlıklı Havuz Kullanımı İçin Öneriler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadi Rüştü Vural, yazın gelmesiyle gündeme gelen sağlıklı havuz ve deniz kullanımı konusunda çok önemli uyarılarda bulundu. İşte sağlığınızı koruyarak yüzmek için yapmanız gerekenler;
Total
0
Share