Nefertiti Adayı Mısınız?

2000’li yıllarda yüzde istenmeyen mimik kas hareketlerinin engellenmesi amacı ile kullanılmaya başlandıktan sonra estetik girişimler arasında ilk sıraya oturdu.

Nefertiti Lift
Botulinum toksin ilk defa nörologlar tarafından spastisite hastalarındaki kas çekilmelerini azaltmak için uygulamaya sokulmuştu. Ancak 2000’li yıllarda yüzde istenmeyen mimik kas hareketlerinin engellenmesi amacı ile kullanılmaya başlandıktan sonra estetik girişimler arasında ilk sıraya oturdu. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık 2 500 000 toksin uygulaması yapılırken,en çok yapılan beş estetik ameliyatın toplam sayısı bunun yarısı bile ulaşmaması hastaların artık ameliyat olmadan güzelleşmek istediklerinin en somut göstergesi.

Neştersiz güzellikte lokomotif görevini üslenen botulinum toksin uygulamalarında gelişmeler devam ediyor,yüzdeki uygulama alanları da genişliyor. En sık kaş çatması,kaş düşmesi ve göz kenarı kırışıklarının tedavisinde kullanılan botulinum toksin ağız çevresi uygulamalarından sonra çenenin şekillendirilmesinde de kullanılmaya başlandı.

Boyundan başlayıp yanaklarımıza kadar uzanan bir mimik kası olan platisma insanlarda pek aktif değil. Ancak yaşla beraber bu kasta bir gerginlik ortaya çıkabiliyor ve bunun sonucu olarak ya boyunda yukardan aşağı bantlar oluşuyor,bu da çene kenarı ile boyun arasındaki konturun kaybolmasına sebep oluyor. Alt dudağınızı aşağıya,çenenizi yukarı doğru kasma hareketini aynı anda yaptığınızda (Şekil 1),eğer ortaya bir takım bantlar çıkıyorsa o zaman siz de Nefertiti Lift için bir adaysınız !

Bu bantların içine ve çene kenarının biraz altına yapılan toksin enjeksiyonu sonrası çene konturunuzun daha belirginleşmesi mümkün. Nefertitinin büstlerinde rastlanan bu keskin konturdan esinlenen işlemin genç görünmeye katkısının yüksek olduğunu belirtelim. Zira ilk bakışta karşımızdakini yaşlı olarak algılamamızda boyun ve çene konturu payı % 50’ye yaklaşıyor.

Prof. Dr. Ferit Demirkan

Total
0
Shares
Related Posts

Belirtisi sırt ağrısı olan hastalıklar

Sırt ağrısı, kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.
Total
0
Share