Çocuğu Hatalı Taşımak Fıtık Nedeni

International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doçent Dr. İbrahim Sun, kadınlarda görülen fıtıklarda çocuğu hatalı taşımanın önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor.

Annelerin yaptıkları en büyük hatalardan biri çocuklarını pusetle uzun süre taşımak. Özellikle yeni doğum yapmış annelerin kasları ve bağları zaten zayıf oluyor. Buna bir de çocuğun kilosuyla birlikte 8-10 kiloluk yük taşımak eklenince,bel veya boyun omurları ciddi boyutlarda hasar görebiliyor. Bunun sonucunda da fıtık oluşabiliyor.

Belimizde yer alan 5 adet omur kemiğinin arasında ‘disk’adı verilen kıkırdaklar yer alıyor. Özel bir bağ dokusu organı olan diskin görevi;omurganın çeşitli hareketlere ve zorlamalara karşı dirençli olmasını,omurgaya uygulanan darbelerin emilmesini ve gücün çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamak. Bel fıtığı beldeki omur kemikleri arasında bulunan bu disklerin aşırı zorlamalar nedeniyle fıtıklaşması sonucu ortaya çıkıyor. Boyun fıtığı da yine aynı mekanizmayla gelişiyor ve kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürebiliyor.

Ağrı en önemli sinyali!

Ağrı bel ya da boyun omurgasının zarar görmeye başladığını gösteren en önemli alarm mekanizması. Bu durumda çocuğunuzu taşımaya devam ederseniz bel veya boyun fıtığına neden olabilecek durumlar oluşabiliyor. Dolayısıyla ağrı oluştuğunda hemen durmalı,çocuğunuzu uygun bir yere bırakmalı ve mümkünse taşımaya devam etmemelisiniz. Eğer tek başınaysanız ve çocuğunuzu taşımaya siz devam etmek zorundaysanız,bir süre dinlenmeyi asla ihmal etmeyin.

2-3 gün içinde geçmeyen ağrı ihmale gelmez

Çocuğunuzu taşıdıktan sonra ister hemen ister saatler sonrasında ortaya çıksın,ağrı geliştiğinde kaslarınızı mutlaka 2-3 gün dinlendirmeniz gerekiyor. Eğer dinlenmenize rağmen bel veya boyun bölgeniz ağrımaya devam ederse,bu yakınmanıza bacak veya kol ağrısı,refleks ya da his kaybı gibi yakınmalar da eşlik ederse zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurun. Çünkü bu şikayetlerinizin nedeni bel veya boyun bölgesinde gelişen fıtık olabiliyor.

Cerrahi müdahale gerekebilir

Sorun bu yöntemlerle geçmiyorsa ve sinir basısı mevcut değilse fizik tedavi gerekebiliyor. Her iki yöntemden de sonuç alınamadığı durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor. Ancak tedavi öncesinde sorunun altında yatan neden mutlaka tespit edilmeli. Çünkü çok büyük bir fıtık oluşmuşsa ilaç veya fizik tedavi ile zaman kaybedilmemesi ve hemen cerrahi müdahaleye başvurulması şart.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yağ Yakan 9 Besin

Eğer siz de vücudunuzdaki istenmeyen yağlardan şikayetçiyseniz aşağıdaki yağ yakmaya yardımcı olan besinleri mutlaka tüketin . . .

Diş bakımı nasıl olmalı?

Meslek hayatıma başladığımdan beri hastalarımdan en çok duyduğum cümlelerden birkaçı: ”Doktor Bey,dişlerimi her gün fırçalamama rağmen çürümesini önleyemiyorum.”…
Total
0
Share