Çocuğunuza Her Gün 1 Saat Egzersiz Yaptırın

İlk 6 ay sadece anne sütü vermenizin ve beslenme kurallarına dikkat etmenizin yanı sıra; okul çağındaki ve ergenlikteki çocuklarınızın her gün minimum 60 dakika orta derecede egzersiz yapmasını teşvik edin.
Her gün 60 dakika egzersiz yapsın:
Çocuğunuzun obez bir insan olarak hayata devam etmemesi için alacağınız önlemler bebeklik döneminde başlamalı. İlk 6 ay sadece anne sütü vermenizin ve beslenme kurallarına dikkat etmenizin yanı sıra;okul çağındaki ve ergenlikteki çocuklarınızın her gün minimum 60 dakika orta derecede egzersiz yapmasını teşvik edin. Bu egzersizler,hızlı adımlarla yürümek,düşük hızda koşmak,düz yolda yavaş hızda bisiklet sürme gibi kalp hızını ve soluma sayısını artıran ama fazla terletmeyen şeklinde olmalı. Eğer bu tip egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsa,haftada 2-3 kez 20’şer dakika üst derecede egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Hızlı yüzme,hızlı koşma,yokuş yukarı bisiklet sürme,basketbol,voleybol bu tip egzersizler arasında yer alıyor.
5-2 saatten fazla televizyon izlettirmeyin:
Yapılan son çalışmalarda özellikle 3-6 yaş arasındaki çocukların günde 2 saatten daha fazla televizyon karşısında zaman geçirmelerinin sakıncalı olduğu söyleniyor. Çünkü çocuğunuz televizyon seyrederken hem hareket etmiyor hem de besin değeri düşük ama kalorisi oldukça yüksek gıdaların reklamlarını görüp bunları yemek istiyor. Sonuç;obezite riski artıyor. Çocuğunuza örnek model olmak için kendi televizyon alışkanlıklarınızı kısıtlayın,hangi programları izlemek istiyorsa planlı olarak izlenmesine olanak sağlayın,haftada en az bir kez televizyon izlememe günü oluşturun,onu değişik oyun aktivitelerine kanalize edin ve yemek yerken televizyon seyretmesini engelleyin

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Çörek Otu

Tohumları ve otudur. Çörek otu Asya’ya özgü, bir yıllık ömrü olan küçük bir bitkidir
Total
0
Share