Felçli hastanın ölüm izni davası

İngiliz Yüksek Mahkemesi felç olduğu için doktorların zamanı geldiğinde yaşamına son vermesini isteyen bir “locked-in” sendromu (kilitli kalma sendromu) hastanın dava başvurusunu yerinde buldu.

Felçli hastanın ölüm izni davası

İngiliz Yüksek Mahkemesi felç olduğu için doktorların zamanı geldiğinde yaşamına son vermesini isteyen bir "locked-in"sendromu (kilitli kalma sendromu) hastanın dava başvurusunu yerinde buldu.

Tony Nicklinson adlı 58 yaşındaki hasta,yaşamına son verecek doktorun cinayetten yargılanmamasını istiyor.

Nicklinson 2005’te felç geçirmişti.

Adalet Bakanlığı cinayetle ilgili yasaları sadece parlamentonun değiştirebileceğini savunarak mahkemenin başvuruyu reddetmesini istiyordu.

Bedenleri felç olmasına karşın,"locked-in"sendromlu hastaların akli melekeleri yerinde.

Özel bir bilgisayar aracılılığıyla iletişim kuran Nicklinson,hayatını "sıkıcı,bedbaht,alçaltıcı,haysiyetsiz ve tahammül edilemez"sözcükleriyle tanımlıyor.

Eşi Jane Nicklinson,"Zamanı geldiğinde bir çıkış yolu olduğunu bilmek istiyor. Onun daha önce nasıl bir insan olduğunu bilseydiniz,şimdiki hayatının onun için çekilmez olduğunu anlardınız"dedi.

Kocasının ne zaman ölmek istediğini bilmediğini söyleyen Jane Nicklinson,"Umarım artık tahammül edemeyeceği bir zamanda olur. Şimdi katlanabildiğini söylüyor ama yaşı ilerledikçe durumunun kötüleşeceğinin farkında"diye konuştu.

Yasaların tıbbın gerisinde kaldığını savunan Nicklinson "20 yıl önce olsaydı Tony ölürdü. Ama tıp böyle korkunç durumdaki insanları bile artık yaşatıyor. Tıp ilerledi,yasalar buna paralel olarak ilerlemedi’ dedi.
İngiliz yasaları ötenaziyi yasaklıyor.
Ancak,Nicklinson doğrudan bir doktorun kendisini öldürmesini istediği için dava ötenazi kapsamında değerlendirilmiyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Sedef Hastaları Çaresiz Değil

Sedef dermatoloji alanında tedavisi en zor olan ve yaygın olarak rastlanan kronik bir cilt hastalığı olarak nitelendiriliyor. Genellikle 20-40 yaş grubunda görülen bu hastalık ülkemizde her yıl yaklaşık 350 bin kişide ortaya çıkıyor.

Bahar Depresyonuna Dikkat

Yapılan çalışmalarda bahar aylarında depresyonun yüzde 50 oranında daha fazla görüldüğü ortaya konmuş.
Total
0
Share