Çocuğunuzu Araç Koltuğu’nda Koruyun

Mutlu ve sağlıklı çocuklara sahip olmak isteriz.Bu da her geçen gün içerisinde düşünme ve çabayı gerektirir.

Mutlu ve sağlıklı çocuklara sahip olmak isteriz.

Bu da her geçen gün içerisinde düşünme ve çabayı gerektirir. Çoğumuz evimizde dikkatli olmayı öğrenmiş ve zararlı olabilecek maddeleri kilit altına almışızdır. Sıcak ütü,tencere ve tavaları erişilemeyecek noktalara koyarız. Su ısıtıcısı da 120 derecenin üzerinde olmamak üzere ayarlanmış durumdadır. Ve evinizde çocuğunuzun güvenliğini sağlamak amacıyla aldığınız pek çok önlem ile bu örnekler çoğaltılabilir. Ancak,kimi zaman bu dikkatimizi evde bırakmaktayız. Bu meşgul dünyada kendimizi ve çocuklarımızı bir yerden diğer yere taşıma işi sırasında küçük çocuklarının ölümlerinden birinci sıradan sorumlu tutulan taşıtlarda yaşanan kazalardan koruma önlemlerini ihmal ederiz.

1986 yılında,beş yaşın altındaki 50 bin çocuk taşıt kazalarında yaralandı ve bin yüzden fazlası da öldü.

Çocuğumu Korumak için Ne Yapabilirim?

Küçük çocuklar,özel araba koltuklarında yolculuk etmelidir. Bu koltuk,çocuğunuzu araba içerisinde güvende tutacak ve bir çarpışma anında onu koruyacaktır. Bir çok ülke,taşıtlarda yolculuk eden küçük çocukların özel koltuklarda seyahat etmesini kanunen zorunlu kılmıştır.

Çocuğumu Kucağımda Sıkıca Tutmam Yeterli Değil mi?

HAYIR. Taşıtta yolculuk ederken kollarınız çocuğunuzu yerleştirmek için en tehlikeli yerdir. Bu yer;“çocuk ezici yer”olarak tanımlanır. Saatte 50 km. hızla gerçekleşen bir çarpışmada 5 kg’lık bir çocuk 150 kg.’lık bir güce maruz kalabilir ve sizin vücudunuzla taşıt arasında sıkışabilir.

Çocuğumu Nasıl Koruyabilirim?

Hastaneden eve yapılan o ilk yolculukta bebekler eğimli ve arkaya bakan bir araç koltuğunda yolculuk etmeliler. Bu koltuk emniyet kemeri yardımı ile araca sabitleştirilmelidir. Ev içerisinde kullanılan bebek taşıma koltukları taşıt içerisinde kullanım için uygun değildir.

Büyüdükçe Çocuğumun İhtiyacı Nedir?

10-30 kg arası olan çocuklar öne bakan bir taşıt koltuğunda oturabilir. Aynı şekilde,emniyet kemeri aracılığı ile sabitlenebilmelidir. Koruyucu golgelikler uygun şekilde yerleştirilmelidir.

Hangi Koltuk?

Çocuğunuzun her yolcuğunda rahatlıkla kullanabileceğiniz koltuklar en iyi koltuklardır.Eğer Araç Koltığu Yoksa,

Çocuğunuz için uygun koltuk yoksa,aracın arka koltuğndaki emniyet kemeri çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için yeterlidir. Kemer belden ziyade kalça ve baldırların etrafından yerleştirilmelidir. Göğüsden gelen kemerse çocuğun arkasından geçirilmelidir.

Çocuğunuz için araç koltuğu’nun kullanımı gerekli güveni sağlayacaktır. Olan soru veya sorunlarınızı aile hekiminiz veya güvenlik grupları ile paylaşınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Sağlığını Korumak

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her gün 133 bebek yaşamını kaybediyor. Bebek ölümlerin önlenmesi ve çocukların sağlıklı büyümeleri için koruyucu sağlık hizmetleri büyük önem taşıyor.
Total
0
Share