Çocuğunuzun Elini Tutarken ve Taşırken Dikkatli Olun

Hepimiz bir bebeğin çok sıkı veya çok gevşek tutulması gerektiğinde oldukça bilinçliyiz, fakat çoğumuz düzgün olarak nasıl tutmamız gerektiğini tam olarak bilmiyoruz.

Kendimizin veya bir başkasının bebeğini tutarken birçok farklı tutma stillerine göre hareket ediyoruz. Üstelik,henüz yürümeye başlamış olan bir bebek karşısında ise daha hassas olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Birçok kez bir çocuğu taşıma veya elini tutma şeklimizin iyi olduğunu düşünürüz fakat bu durum onun için rahatsız edici olabilir.

Çocukları Taşımanın Düzgün Yolu

Öncelikli endişemiz bebekler de dahil olmak üzere çocukların nasıl taşınması gerektiği. Birçok kişi yanlış taşıma şekilleri yüzünden genç yaşta eklem bozuklukları hastalıklarına maruz kalıyor. İnsanlar,ilerleyen yaşlarda çocukların ince ve kırılgan olduklarını unutarak dikkatsiz davranabiliyor.

Ayrıca,bebekler büyüdükçe onları çekme veya itme sırasında kendi elleri ve kolları üzerinde kuvvet uygulayarak bu eylemler gerçekleştiriliyor. İşte her şeyin yanlış gittiği nokta da tam burası:insanlar kemiklerin hala kırılgan ve eklemlerin hala gevşek olduğunu unutuyor. Bu sebeple ebeveynler istemeden de olsa çocukların eklemleri üzerine normalden daha fazla kuvvet uygulayarak eklemlerde sağlık sorunları oluşmasına yol açabiliyor.

Koldan Tutarken

Bir çocukla yürüyor ve bize yakın olan kolunu tutuyor olmamız basit bir örnek olabilir. Çocuğu itme veya çekme gibi kuvvetler uygulanır. Çocuğun henüz bir bebek olduğunu özellikle kolunu çekerken,eklem yerlerine kuvvet uygulamamanız gerektiğini unutmayın.

Elden Tutarken

Bu durum genellikle çekme kuvveti uygulanan bir durumdur. Yetişkinlerin birbirlerini elini tutarken gerçekleştirdikleri bir alışkanlık var,sürekli çekiştirmek. Bu olayı çocuklar üzerinde farkında olmadan uygulamak eklemlerde sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Çocuk Taşımayla İlgili Kültürel Çeşitlilik

Her kültür,kendi koşullarına göre bir çocuk taşıma şekli benimsemiştir. Benzer şekilde,aşağıda farklı ülkelerin farklı kişiler tarafından benimsenen birkaç farklı çocuk taşıma yolu vardır.

-Meksikalılar ve Guatemalalılar sapanlara sarılı bir şekilde bebeklerini taşırlar.
-Ekvator,Peru ve Bolivya insanları bebeklerini kendi sırtında taşırlar.
-Endonezya halkı ise sapanlarda yanlara bezlerini bağlar ve bu bezlere bağlı olarak bebeklerini taşırlar. Bu bezler aynı zamanda etek veya elbise olarak da giyilir.
-Endonezya’ya bağlı bir ada olan Bali’de insanlar bebeklerine dokunmaz ve kişiden kişiye geçmesine izin vermezler. Bebeğin doğumundan üç ay geçtikten sonra onlara dokunmak için izin verilir.
-Hindistan’da kast sistemi nedeniyle yalnızca alt kast insanlar Sarees denilen giysiye yapılan bir cepte bebeklerini taşırlar. Zenginler ise bu trendi takip etme konusunda oldukça kibirli bir yaklaşım sergilemektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Miyop Çocuklar Daha Zeki!

Yapılan pek çok çalışma, çocuk miyopların zeka katsayılarının normal popülasyona göre 7-8 kat daha fazla olduğunu göstermiş. Ayrıca miyop çocukların okul başarısı da daha yüksek bulunmuş. Peki, bu çocuklar neden daha zeki oluyor?

Çocuğunuzun Sağlığını Korumak

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her gün 133 bebek yaşamını kaybediyor. Bebek ölümlerin önlenmesi ve çocukların sağlıklı büyümeleri için koruyucu sağlık hizmetleri büyük önem taşıyor.
Total
0
Share