Çocuğunuzun Beslenme Çantasına Kuru Meyveler Koyun

Okulların açılmasıyla çocuklar günün büyük bir bölümünü okulda geçirecek. Uzmanlar bu süreçte çocukların okul başarısının etkilenmemesi için beslenmeleri amacıyla evden yiyecekler konulmasını öneriyor.

Okulların açılmasıyla çocuklar günün büyük bir bölümünü okulda geçirecek. Uzmanlar bu süreçte çocukların okul başarısının etkilenmemesi için beslenmeleri amacıyla evden yiyecekler konulmasını öneriyor. Çocukların fastfood,çikolata ve cips gibi yiyeceklerden uzak tutulması tavsiye edilirken,evden konulacak yiyecekler arasında kuru meyvelerin yararlı olacağına dikkat çekiliyor.

Okul öncesi dönemdeki çocukların obez olmasında,anne-babanın beslenme tarzı,öğün sayısı,günlük aktivite şekli yanı sıra okul çağı ve ergen dönemde bireyin gününün büyük bir kısmını geçirdiği okullardaki kantin ve yemekhanelerde sunulan besinlerin içerikleri etkili oluyor. Okul kantinlerinde satılan fastfood yiyecekler,çikolata,cips,kola,meyve suyu gibi enerji içeriği yüksek fakat besin değeri az olan besinlerin çocuklar için büyük bir tehlike oluşturduğu dile getiriliyor. Fastfood yiyen çocukların lezzetli olması ve büyük porsiyonları tercih etmeleri nedeniyle daha fazla enerji alarak yağ dokularının arttığı belirtiliyor. Ayrıca okul yemekhanesinin menüleri çocuk beslenmesine göre hazırlansa da bütün çocukların ihtiyacı farklılık gösterdiğinden doğru ve yeterli miktarda besin seçme konusunda yardımcı olunması gerektiği ifade ediliyor. Bu nedenle velilerin okul menülerini gözetlemesi ve çocuklara bir ana,birkaç ara öğünde tüketebileceği beslenme çantası hazırlaması tavsiyesinde bulunuyor.

Sağlıklı bir beslenme çantasında olması gereken besinlerle ilgili açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Merve Çapaş,“Yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubundan her gün her öğünde tüketilmelidir. Bu dört temel besin grubu,süt ve ürünleri grubu,et-yumurta –kuru baklagiller grubu,sebze-meyve grubu,ekmek ve tahıllar grubu olarak belirlenmiştir.”dedi. Diyetisyen Merve Çapaş,okula götürülen beslenme çantasının da aynı şekilde dört besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanması yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

İdeal bir beslenme çantasının ne tür yiyeceklerden hazırlanması gerektiği yönünde bilgiler veren Diyetisyen Merve Çapaş,alternatifli olarak beslenme çantası içinde olması gereken besin maddelerini şöyle sıraladı:

-Çok tahıllı un ve kurutulmuş meyve/yağlı tohumlarla hazırlanmış ev yapımı kek ve süt.
-Çok tahıllı un ile hazırlanmış sebzeli peynirli ev yapımı poaça,taze sıkılmış meyve suyu.
-Çok tahıllı ekmek arası köfte,marul,kırmızıbiber (yağsız tavada) ve ayran.
-Sebzeli (kabaklı,ıspanaklı) tavuklu mini börek,domates,ayran.
-Çok tahıllı un ile hazırlanmış sebzeli krep ve taze sıkılmış meyve suyu.
-Taze mevsiminde meyveler (muz,mandalina,elma,üzüm,kiraz,erik gibi).
-Yoğurt (Büyüme yoğurtları da olabilir).
-Söğüş sebzeler (domates,salatalık,marul,havuç gibi).
-Kutu sütler (kefir,ev yapımı milk shake gibi süt ürünleri de olabilir).
-Katkısız meyve suları (yüzde 100 veya sıkma meyve suyu).
-Yağlı tohumlar (ceviz,fındık,badem gibi).
-Kuru meyveler (kuru incir,kuru kayısı,kuru üzüm gibi).
-Su (İhtiyaç:7–8 yaş grubu için günde 5 su bardağı su,9–13 yaş grubu için günde 8-9 su bardağı su).

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Sağlığını Korumak

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her gün 133 bebek yaşamını kaybediyor. Bebek ölümlerin önlenmesi ve çocukların sağlıklı büyümeleri için koruyucu sağlık hizmetleri büyük önem taşıyor.
Read More

Ateşi Kontrol Altına Almanın Yolları

Hemen her anne-babanın çocuklarında tecrübe ettiği yüksek ateş, bazen korkutabiliyor. Böyle bir durumda sakinliğinizi koruyarak çocuğunuza müdahale etmeniz gerekiyor. İşte işinizi kolaylaştıracak birkaç öneri:
Total
0
Share