Okul Çağı Check-Up’ını İhmal Etmeyin

Çocuğunuzu ne kadar sık doktora götürmüş olursanız olun, yılda bir kere mutlaka sağlık taramasına ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Adana Acıbadem Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Filiz Arabacı,çocuklarda olabilecek muhtemel sağlık sorunlarının önlenmesi ve tedbirlerinin geç olmadan alınması için çocuk check-upının çok önemli olduğunu söyledi. Uz. Dr. Arabacı,”Eğer çocuğunuz 6 yaşında ve anasınıfına gidiyorsa ne gibi taramalara ihtiyacı olabildiğine gelince;öncelikle göz ve işitme taramalarının yapılması gerekir. Bu durumların erken tespiti çocuğun hem okuldaki mutluluğunu hem de okul başarısını oldukça etkileyebilecek konulardır”dedi. Uzm. Dr. Arabacı,şunları söyledi;Çocuklarda check-up’ın aslında çok da sık rastlanmayan,ancak son yıllarda oldukça yayılan bir yöntem olduğunu belirterek,”Çocuğunuzu ne kadar sık doktora götürmüş olursanız olun,yılda bir kere mutlaka sağlık taramasına ihtiyacı olduğunu unutmayın”dedi.

Göz Ve İşitme Taramalarının Yapılması Gerekir

Çocuğun kaç yaşında veya hangi yaş grubunda (okul öncesi-okul çağı-buluğ çağı) olursa olsun yaşına spesifik olan bazı taramalardan geçirilmesi gerektiğine değinen Dr. Arabacı,”Eğer çocuğunuz 6 yaşında ve anasınıfına gidiyorsa ne gibi taramalara ihtiyacı olabildiğine gelince;öncelikle göz ve işitme taramalarının yapılması gerekir. Bu durumların erken tespiti çocuğun hem okuldaki mutluluğunu hem de okul başarısını oldukça etkileyebilecek konulardır”dedi.

Kansızlık En Yaygın Sorun

Okul çağı öncesinde sık görülen problemlerden birinin de kansızlık olduğunu vurgulayan Arabacı,”Hangi ebeveyne ‘çocuğunuza en son kan sayımını ne zaman yaptırmıştınız?’ diye sorsanız,maalesef ki ‘hastayken’ cevabını alırsınız. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Demir eksikliği anemisi çocuklarda dikkat dağınıklığı,çabuk yorulma gibi pek çok duruma yol açar. Bu durumu tespit etmenin en güzel yoluysa çocuk sağlıklıyken yapılan bazı testlere dayanır”diye konuştu.

Barsak Parazitlerine Dikkat

Çocuklarda diğer sık görülen bir durumun ise barsak parazitleri olduğuna dikkat çeken Dr. Filiz Arabacı şunları söyledi:Bu durum ise bazen kolay fark edilmeyebilir. Ailelerin çocuklarının en küçük rahatsızlığında bile doktoruna danışmaları çok güzel,ancak çocuğumuzun sağlıklı gelişimini takip edebilmek ve olası problemlerin erken tespiti de bir o kadar önemlidir. Çocuklar büyüdükçe okul,dershane ve sınav kaygıları artmakta. Aynı durum veliler için de geçerli. Çocuklarımız için hep en iyisini isteyen biz veliler önce sağlık kavramını çocuklarımızda da uygulamaya başlamalıyız. Çocukların da sağlıklı bir geleceğe ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Çocukları Ev Kazalarından Koruyacak Öneriler

Ev kazalarının neredeyse yarısına 0-6 yaş arası çocuklar maruz kalıyor. Üzücü gerçek şu ki; bu kazaların yüzde 58’lik kısmı, ebeveyn ya da çocukla ilgilenen diğer kişiler çocuğun yanında olduğu halde gerçekleşiyor.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda, paranazal sinüsler erişkinlerdeki hacminde ve şeklinde değildir. Bu da sinüzitlerin özelliklerini değiştirdiği gibi cerrahisini de çok zorlaştırmaktadır.

Çocuğunuzun Sağlığını Korumak

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her gün 133 bebek yaşamını kaybediyor. Bebek ölümlerin önlenmesi ve çocukların sağlıklı büyümeleri için koruyucu sağlık hizmetleri büyük önem taşıyor.
Total
0
Share