Çocuk ‘Hayır’ Yemem’ Diyorsa ‘Evet’in Yolları

8-9 aylıktan okul çağına kadarki dönemde özellikle yemek seçme ve yemeği reddetme davranışları sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir.

8-9 aylıktan okul çağına kadarki dönemde özellikle yemek seçme ve yemeği reddetme davranışları sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Anne ve babaların da çocukların iştahını açacak önerilere uymaları gerekiyor. Çocuklarda iştahsızlık sorunu ile baş etmenin püf noktaları şöyle sıralanabilir…

Yemek öncesinde

Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini bu durumlara göre düzenleyin. Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar.

Yemek aralarında çocuğunuza şeker,çikolata,pasta,kolalı ve diğer fazla şekerli içecekler kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.

Sebze yemek istemiyorsa

Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak,çubuk biçiminde hazırlayın. Bu şekilde sunum,çocuğunuzun hoşuna gidebilir. Sevdiği yemeklere,örneğin çorbalara,köftelere ya da soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin,çocuğunuz bunu fark etmeden yer. Evde siz de sebze yemekleri yiyin,böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alışır. Yememekte ısrar ediyorsa,meyveler de sebze yerine geçer.

Hep şekerli şeyler istiyorsa

Evde şekerli besin bulundurmayın. Böylece sık sık yiyemez. Meyveleri çocuğunuzun ulaşabileceği bir yere koyun. Kurabiye ve kekleri meyveli yapın,böylece daha az şeker kullanmış olursunuz. Şekerli gıdaları yemek sonrası verin. Kesinlikle öğün aralarında atıştırma niyetine vermeyin. Çikolata ve şekeri kesinlikle ödül olarak kullanmayın.

Et yemiyorsa

Köfte sert geliyorsa,dolmalara kıyma ekleyin. Kırmızı et sevmiyorsa,balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin. Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapın. Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirin. Yumurta sarısı,yoğurt,süt ve peynir de et yerine geçebilir,aklınızda bulunsun.

Süt içmek istemiyorsa

Bazı çocuklar sütü soğuk,bazıları ise sıcak ya da ılık sever. Çocuğunuzun sütü nasıl içmekten hoşlandığını deneyerek bulun. Sütü renkli ve desenli bardağın içine koyun ve bardağına renkli bir kamış yerleştirin. İçmemekte direniyorsa siz de ısrar etmeyin,çünkü yoğurt,peynir,et ve yumurta ile de çocuğunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Bebeklerde İshal ve Ateş

İshal genellikle günde 3'ten fazla sayıda sulu dışkılamadır. Ancak sık dışkılama kıvamı bozuk değilse ishal değildir.
Total
0
Share