Çocuklarda Olan Saldırganlığı Nasıl Önleriz?

Çocuğunuzda var olan ve sizin baş edemediğiniz davranış bozukluklarından biri olan saldırganlığı çok basit yöntemlerele olumlu davranışlara çevirebilirsiniz.
  • Öncelikle anne babanın çocuğa saldırgan olarak model olmaması gerekmektedir. Yani evde saldırgan bir otorite figürü varsa çocukta doğal olarak onu model alabilir. Çocuğumuza olumlu yönde model olmalıyız.
  • Saldırgan davranışlara tolerans gösterilmemelidir. Çocuk saldırgan davrandığında istekleri yerine getiriliyorsa bu davranış alıcı hali gelecek demektir. Bu nedenle sırf çocuk saldırgan davranış göstermesin diye onun isteklerini yerine getirmemeliyiz.
  • Çocuklarda saldırganlığı önlemenin en önemli yollarından biri de çocuğun herhangi bir sosyal aktivitenin içinde bulunmasıdır. Bu sayede çocuk içinde var olan enerjiyi saldırganlığa harcamak yerine sosyal aktiviteye harcayacaktır.
  • Saldırgan davranışlar kesinlikle şiddetle cezalandırılmamalıdır. Şiddetle cezalandırılan saldırgan davranışlar artarak devam edecektir.
  • Ebeveyn ve çocuk sinirliyken tartışmaya devam edilmemelidir. Bir süre sakinleşmeyi beklemekte çocukta çıkabilecek herhangi bir saldırganlığın engellenmesini sağlayacaktır.
  • Tv ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerde var olan saldırganlık ve şiddet içeren programlar ve oyunlarla vakit geçirmesi kısıtlanmalıdır.
  • Çocuğa saldırganlık davranışının dezavantajlarını anlatıp bu davranış sonucunda hiçbir şey elde edemeyeceği hatta yanlış anlaşılacağı söylenmelidir.
  • Son olarak çocuğun olumlu davranışı pekiştirilmesi saldırgan davranış yerine olumlu davranışı tercih etmesini sağlayacaktır.

Psikolog Sevim Buzkan

Total
0
Shares
Related Posts

Tüm Yönleri ile Anti-aging

Yılların izlerini silmek, yaşınızı dilediğinizde sabitlemek için anti-aging yöntemlerine yönelin! Güzelliğinizi korumak için daha fazla bilgi edinin

Kalp Ameliyatı Sonrası Kanamalar Genlere Bağlı

Kan damarlarında pıhtılaşma ve kasılmayı kontrol eden genlerde belirli farklar bulunmasının hekimlerin kalp ameliyatı sonrasında kanama riskini belirlemelerinde yardımcı olabileceği ileri sürülüyor.

Verem Vücudu Nasıl Etkiler?

Verem mikrobu soluduğumuz hava ile akciğerlerimize girerek çoğalmaya başlar.Bu mikroplardan bazıları böbrekler, kemikler ya da beyin gibi vücudun diğer kısımlarına yayılır. Bu kişiye artık verem mikrobu bulaşmış demektir.
Total
0
Share