Çocukların Oyuncaklardan Daha İlginç Bulduğu Hayvanlar

Araştırmacılara göre çocuklar, cansız objeler yerine örümcek ve yılan gibi hayvanları bile tercih ediyorlar.

27 Nisan 2012, Cuma (HealtDay News) – Araştırma, gerçek bir hayvan ve oyuncak arasında tercih şansı verildiğinde çocukların canlı hayvanları tercih ettiğini gösteriyor.

Virginia ve Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 11 aylık bebeklerin dahi örümcek ve yılan gibi yetişkinleri korkutabilecek hayvanlara karşı doğal bir şekilde ilgi duyduğunu saptamıştır.

Araştırmacılar, çocukların hayvanlar ve çekici oyuncaklar arasında seçim yapma şansının olduğu 3 ayrı deney gerçekleştirdiler. Çocuklar, tüm hayvan türleriyle oyuncaklara oranla daha fazla vakit geçirdiler.

Araştırmacılar aynı zamanda, hayvanların çocuklar arasında daha fazla merak ve ilgi uyandırdığını da not etmişlerdir. Örneğin, ilgilerini hayvanlara odaklarken çocuklar daha fazla el kol hareketlerinde bulunmuş, hayvanlar hakkında daha fazla konuşmuş ve daha fazla soru sormuşlardır. Sonuç olarak, araştırmacılar hayvanların çocukların öğrenmelerine yardımcı olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Rutgers Üniversitesi’nde çalışan Vanessa LoBue, İngiliz Psikoloji Kurumu’nda gerçekleşen basın açıklamasında şöyle söylemiştir: ‘’Çocukların hayvanları oldukça çekici bulması, evde beslenen bir evcil hayvanın çocuklara fayda sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.’’

‘’Araştırmamız, hayvanların öğrenme konusunda  iyi bir araç olabileceği fikrini güçlendirmektedir. Bu durum hayvan karakterlerin çocuk kitapları ve televizyon programlarında yaygın bir şekilde kullanılması nedeniyle kanıtlanmış bir gerçektir.’’

Araştırma 27 Nisan tarihinde, British Journal of Developmental Psychology sayfasında internet üzerinden yayınlanmıştır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share