Çok uzun süre hareketsiz oturmak basurun da nedeni !

Ekran başında uzun süre çalışanlar dikkat?

Kanın kalbe rahat gitmesi için bacakların çalışması gerekir. Aksi takdirde bacakta,bilekte ödem,varisler başlıyor ve hatta hemoroide neden oluyor. Su içmek,tuvalete gitmek bahanesiyle sık sık yerinizden kalkmanız,oturduğunuz yerde egzersizler yapmanız gerekir. En az iki saatte bir kalkıp dolaşmanız lazım.

Arabada oturuş şekli nasıl olmalıdır?
Ofis dışında arabada oturuş şeklini de düzeltmek lazım. En düzgün oturanlar genelde kısa boylulardır. Kendilerini öne doğru çekiyorlar ve görüş alanını da genişletmek için dik oturuyorlar. Beli arkalığa dayayarak,dik bir şekilde oturulmalıdır.

Ekran başında çalışanlar için en uygun spor hangisidir?
Yüzme en uygun spordur. Haftada iki gün kendinize zaman ayırıp,yüzmelisiniz. Çünkü su içinde yapılan egzersizler en homojen egzersizlerdir. Mesela kolunuzu çalıştırıyorsunuz kaldırırken bir enerji harcıyorsunuz kaldırma kasları çalışıyor fakat yerçekimi etkisiyle indirmede çalışmıyor. Ama suyun içinde dirence karşı itip,çekiyorsunuz. Her hareket bir egzersiz oluyor. Hanımların vücut güzelliği açısından da en iyi spordur.


Prof. Dr. Metin Türkmen

Total
0
Shares
Related Posts

Besinleri Doğru Pişirme Teknikleri

Besinlerin bileşiminde bulunan ve vücut için birçok faydası bulunan öğeler yanlış pişirme yöntemleriyle yararlılığını kaybederken kronik birçok hastalığada davetiye çıkarmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir.

Dünya Alerji Haftası 16-22 Nisan

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de allerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 4 kişiden birinin allerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir.

Neden Fibromiyalji Oluruz?

Tıptaki adı, 1800’lü yıllardan beri sürekli olarak değiştirilen ve hepimizin bildiği son adını 1976 yılında alan bu hastalık nedir?
Total
0
Share