5 Yaşında Regl Oldular!

İstanbul’da son 2 ayda 3 kız çocuğunda erken ergenlik vakası görüldü

Normal sıklığı 5-6 bin çocukta bir olan erken ergenlik son zamanlarda daha sık görülmeye başladı.

Son 2 ayda kliniğimize bu durumda 3 tane kız çocuğu başvurdu. Ergenlik belirtileri kız çocuklarında normalde 9-16 yaşlarında başlar. Ergenliğin ilk belirtileri göğüs gelişimi ve kasıklarda tüylenmenin başlamasıdır. İlk ergenlik belirtilerin görüldüğü yaştan ortalama 4 yıl sonra da periyodik adet kanamaları başlar,bundan 1-2 yıl sonra da yumurtlamalar başlar ve ergenlik tamamlanır. Bu şekilde üreme fonksiyonları tamamlanan kızların yaşı da 20’ye yaklaşır.

Son yıllarda daha da belirginleşen erken ergenlikte bu artışın 2 büyük nedeni:

1- Obezitede artış
2- Bilinmeden vücuda alınan kimyasal maddelerdir.

Obezitede artmış olan vücut yağ oranı steroid yapılı maddeleri estrojen,yani kadınlık hormonuna dönüştürerek erken ergenliği başlatır. Steroid yapılı maddeler hazır yiyeceklerde koruyucu olarak ve plastiklerde esneklik sağlayıcı olarak bol miktarda bulunmaktadır.

Bilinmeden alınan kimyasal maddeler arasında en sık rastlananlar tarım ilaçları,plastiklerden geçen bisfenol-A ve birçok vücut bakım ürününde bulunan ftalat ve türevleridir.

Erken ergenlik yumurtalık ya da beyin tümörü gibi çok ciddi durumlarda da görülebilir.

Ergenliğe erken giren kız çocuklar estrojen denen kadınlık hormonuna uzun süre maruz kaldıklarından meme kanseri riski de belirgin derecede artmıştır.

Erken ergenleşen kız çocukları cinsel taciz hedefi haline gelebilirler. Erken ergenleşen erkek çocuklar da olabilir ve bu çocukların bilinçsiz ilişkilerinde hamilelik bile olabilir. Bilinen en genç anne 1939 yılında 5 yaş 7 aylık iken doğum yapmış Peru’lu Lina Medina’dır.

Ergenliğe erken giren kız çocukları başlangıçta hızla boy atsalar da kemik büyümesi adetlerin başlaması ile yavaşlar ve durur;sonuç olarak diğer normal kızlardan daha kısa kalırlar.

Kız çocuklarda alınacak önlemler şunlardır:

•TV ve bilgisayar zamanlarını azaltıp hareket etmelerini sağlamak,sporla uğraşmak,
•Beslenme alışkanlıklarında fast-food tipinden sağlıklı beslenmeye geçmek,
•Tarım ilaçları içermeyen organik ürünler tüketmek,
•Plastik içeren maddelerden uzak durmak,
•Oyuncak ve kırtasiye malzemelerinde zararlı mader içermeyenleri kullanmak.

Veliler okul alışverişi yaparken ve anneler beslenme çantalarını hazırlarken kız çocuklarının gelecekteki sağlıklarını bile etkileyebilecek hatalar yapmamak için dikkatli olmalıdırlar.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Sar Değeri Nedir?

Kullandığınız cep telefonları bir radyo alıcısı ve vericisidir. Bundan ötürü radyo dalgalanmalarına maruz kalınmaması için belli bir stardartlara göre üretilmeleri gerekmektedir.

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalı?

Gövdemizin dik durmasını ve hareketlerini sağlayan, omurilik ve sinirleri koruyan omurga, günlük yaşantımızdaki yanlış kullanımlara bağlı olarak zarar görebiliyor.
Total
0
Share