Diyabetteki Beslenmeyi Diyetle Karıştırmayın

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır.

Diyet diyabet tedavisinin en önemli basamağıdır. Diyabet diyeti,yasaklar listesi değildir. Dengeli bir beslenmedir. Diyabet diyetinde besin öğeleri dengeli olarak yer almalıdır. Standart yani her diyabetli için aynı olan bir diyet listesi yoktur.

Diyabette Diyet
Hastanın diyabetinin tipine yani Tip I veya Tip II oluşuna,yaşına,kilosuna,yüksek tansiyon,damar sertliği gibi durumların olup olmamasına,kullanılan ilaçlara göre düzenlenmelidir.

Son yıllarda diyabet diyeti oldukça esnek,serbest ve kişisel özelliklere göre düzenlenmektedir. Diyet açlık demek değildir,sık sık ve az az yenerek kan şekeri dengede tutulmaya çalışılır. Uzun süre aç kalmak ya da diyette önerilenden daha fazla yemek,kan şekerini yükseltir.


Önemli Olan Şeker Yememek Değildir

Sık sık acıkmak şeker düşüklüğüne bağlı olabileceği gibi yüksek şekere de bağlı olabilir. Et hariç tüm yiyeceklerde şeker vardır,diyette önemli olan şeker yememek değildir,çünkü şeker en önemli enerji kaynağımızdır,önemli olan bazı şekerleri yememektir.(Kesme şeker ve üzüm);Yiyeceklerdeki besin öğeleri ve kan şekerine olan etkilerinin bilinmesi sağlıklı diyet düzenleme yönünden önemlidir. Bunlar;karbonhidratlar,proteinler,yağlar,mineraller ve vitaminlerdir.

Dyt. Ercan Kaplan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share