Üzüntü ve Stres Astımı Tetikliyor

Astım hastaları, astım teşhisi konulduktan sonra tüm yaşamlarının değişeceğini ve kısıtlanacağını düşünüyor. Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Astım hastaları,astım teşhisi konulduktan sonra tüm yaşamlarının değişeceğini ve kısıtlanacağını düşünüyor. Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Alerjik astım hastaları da dahil astımlıların üzüntü ve stres nedeniyle atak geçirebilirler.
Astım hastalığı,alerjik bünyeli kişilerde daha çok görülür,yaşam boyu sürer,öksürük ve nefes darlığı şikayetleriyle hayatı zorlaştırır. Alerjik astım mevsimsel özellik de taşır. Sonbahar ve ilkbaharda alerji artar,kişinin alerjik bünyesine bağlı olarak bronşlar kendisini korumak için kasarak ve daralarak cevap verir. Bu da nefes alma zorluğunu ortaya çıkarır. Astım hastalığı toplumda yüzde 7-20 oranında görülür.

Astımın Belirtileri:

  • Nefes alıp verirken müzikal tarzda nefes sesi duymak,
  • Basit bir öksürükten,ciddi nefes darlığı ataklarına kadar değişen durumların olması,
  • Alerjik rinit dediğimiz burun enfeksiyonları,saman nezlesi,gözlerde yaşarma gibi alerjik şikayetlerin oluşması,
  • Gece uykudan uyandıran öksürüklerin görülmesi,
  • Burun ve geniz akıntısı,
  • Balgam çıkarılması,

Astım Hastaları Kortizon Kullanmaktan Korkuyor
Astım hastalarının hastalıkları konusunda çok iyi eğitilmeleri gerekmektedir. Hastalığını iyi bilen bir astım hastası,hastalığını kontrol altına tutmada doktoru kadar kendisine faydalı olabilir.

Hastalığın tedavisinde nefes yoluyla çekilen ilaçlar,akciğere lokal etki yaptığı için daha çok tercih edilir. Astım bronşların hastalığı olduğundan bronşlara da en kolay nefes yolunu açan ilaçlar yardımıyla ulaşılabilir. Astım hastalarının kortizonlu ilaç kullanmaktan korkar.

İlacın içindeki kortizonun dozu düşük olduğundan yan etkileri az olur. İlacın etkisi yüksek olduğundan bu yan etkiler önemsenmeyebilir. Esas etkisi bronşlarda oluşan ödemi çözmesiyle ortaya çıkar. Astım hastalarında bronşlarda çok fazla şişme olduğundan bunu yok etmek için kortizon verilir. Tedavide altın standart budur. Eğer oluşan ödemi çözmezseniz bronşlar yine daralacaktır. Hastalara özellikle kortizonları verirken bunun yan etkisinin çok az olduğunu da söylenir. Spreyden ziyade kuru toz verilir. Hasta kendisinin yarattığı bir basınçla kuru tozu içine çeker. Bazı hastaların kuru tozu içlerine çekmekte zorlandıklarını görülür bu durumda ilaçlar buharla da verilebilir.

Doç. Dr. Reha Baran

Total
0
Shares
Related Posts

Ekmekte devrim! Ölümler Azalacak

Türkiye, 1 Temmuz'da eski ekmeklere veda edecek.Onun yerine az tuzlu, düşük gramajlı ama doygunluk hissi veren ekmekler geliyor. Yeni nesil ekmekler, obeziteden hipertansiyona, kalp krizine kadar birçok sağlık sorununa 'ilaç' olacak.

Göz Kapağı Estetiği

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.
Total
0
Share