Çölyak Her 100 Kişiden Birinin Sorunu

Glutensiz ürünlerin artması ve çölyak derneklerinin gelişmesi bu hastaların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Ekmekten dondurmaya yağdan meyveye yüzlerce yiyecekten uzak durulması gereken bir hastalık Çölyak. Üstelik çok yaygındır. Günümüzde her yüz kişiden birinin sorunu haline gelen çölyak hastalığının nedeni,yiyeceklerin içinde bulunan gluten maddesidir. Vücudun gluteni tolere edememesiyle ortaya çıkan çölyak,çok farklı belirtiler verir ve tedavi edilmediğinde ölüme bile neden olabilir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri
Sebepsiz yere şişkinlik,karın ağrısı,deri döküntüsü,mide bulantısı,kemik erimesi ya da gelişme geriliği…

Bu şikayetlerden birinin bile yaşanıyor olması mutlaka çölyak açısından değerlendirilmeyi gerektirir. Çünkü hastalar çoğu zaman belirtilerin hepsini bir arada yaşayamaz. Tanı konulamadığı için gerekli tedavi yapılmadığı takdirde ise ölüme bile neden olabilir.

Çölyak Hastaları Glutensiz Yaşama Alışmalı
Çölyak hastalığına yol açan en önemli neden,pek çok yiyecekte bulunan gluten maddesinin vücut tarafından tolere edilememesi. Bu durum,basit bir kan tahlili ile anlaşılabilir. Kan tahlilinde bir takım antikorların pozitif çıkması durumunda ise bir sonraki aşama,endoskopi olunur. Çölyak hastalığının kesin tanısı endoskopi sırasında alınan biyopsinin patolojiye gönderilmesi ile ortaya çıkar. Patoloji sonucunda çölyak hastası olduğu kesinleşen kişinin de tedavi için mutlaka glutensiz yaşama alışması gerekiyor.

100 Kişiden Biri Çölyak Hastası
10 yıl öncesine kadar 250 kişiden birinde rastlanan çölyak hastalığı günümüzde 100 kişiden birinde görülüyor. Bu artışın en önemli sebebi ise hastalığın eskiye oranla çok daha iyi biliniyor ve doktorlar tarafından tanı koyulabiliyor olması.

Gluten Miktarının Artması Çölyak Hastalığını Tetikleyebilir
Genetik bir hastalık olan çölyak,her yaşta ortaya çıkabilir. Glutene karşı duyarlılığı olmadığını düşünen birinde çevresel faktörlerin etkisiyle aniden çölyak ortaya çıkabilir. Beslenme düzeni nedeniyle yoğun gluten almak bu hastalığın tetiklenmesinde çok önemli bir etkendir.

Lezzetli Olan Her Gıdanın İçinde Gluten Bulunur
Gluten başta buğday,yulaf,çavdar ve arpa olmak üzere birçok gıdada yer alır. Ayrıca kıvam artırıcı özelliği nedeniyle de pek çok ürünün içeriğine eklenir. Mayayı kabartıyor,yoğurda kıvam veriyor,ekmeğin bayatlamasını geciktiriyor,salçayı toklaştırıyor,sakıza yapıştırıcı özelliğini veriyor.

Anne Sütü Çölyak Hastalığına Karşı Koruyucu

Dr. Özdal Ersoy

Total
0
Shares
Related Posts

Bel Kayması Tedavisinde 3 Yöntem

Hareketsiz bir yaşam, ani hareketler, ısınmadan yapılan sporlar, ağır ve dengesiz yük taşımak bu hastalığı tetiklediği için tedbirlerimizi ona göre almalıyız.
Total
0
Share