D Vitamini Bakımından En Zengin 10 Yiyecek

D vitamini, uygun kalsiyum emilimi, kemik gelişimi, hücre büyümesi kontrolü, nöromüsküler işleyiş, uygun bağışıklık işleyişi ve inflamasyon ile mücadele konularında vücut için gerekli temel bir vitamindir.

D vitamini eksikliği,raşitizm (düzenli kemik gelişiminin zarar görmesi) hastalığına yol açabilir. Ayrıca,yetersiz D vitamini düzeyi bağışıklık sistemi,kanser riski,zayıf saçlar,osteomalazi,zayıflamış kas ve kemik hastalıkları gibi durumlara yol açabilmektedir. Aksine,aşırı D vitamini tüketimi ise kalp krizi ve böbrek taşı riskine yol açan çok fazla kalsiyum emilimine neden olabilir. D vitamini,doğal olarak balık yağları,yağlı balık,sığır eti,karaciğer,peynir,yumurta sarısı ve bazı mantarlarda az bir ölçüde bulunmaktadır. D vitamini ihtiyacının büyük bir bölümü güneş ışınları sayesinde karşılanır. Buna ek olarak süt ve portakal suyu gibi pek çok yiyeceğe de ilave edilir ve bu gıdalar basit bir ek takviye olarak tüketilebilir.

Aşağıda D vitamini bakımından zengin gıdaları görebilirsiniz:

1) Balık Yağı

Balık yağı,yıllardır popüler bir ek gıda ve doğal A vitamini ve D vitamini kaynağı olmuştur.

2) Balık

Balık çeşitleri,genellikle çiğ balık pişmiş balıktan daha fazla D vitamini içermektedir. Ayrıca,sudan çıkan balıkta konserve balıktan daha fazla D vitamini bulunmaktadır. Çiğ balık ise genellikle suşi şeklinde tüketilir.

3) Tam Tahıllar

Tahılların çoğu vitamin ve besin ile güçlendirilmiştir. Tahıl satın alırken gıda etiketlerini kontrol ederek,rafine şeker ve kısmen hiçbir hidrojene yağ içermediğinden emin olun.

4) D vitaminine Ek Olarak:İstiridye

İstiridye B12 vitamini,çinko,demir,manganez,selenyum ve bakır kaynağıdır. Kolesterol oranı yüksek ve kalp hastalığı ya da inme riski olan kişiler aşırıya kaçmadan istiridye tüketmelidir.

5) Havyar (Siyah ve Kırmızı)

Havyar,D vitamini takviyesi olarak insanların düşündüğünden hatta suşi’den çok daha uygun bir maddedir.

6) Güçlendirilmiş Soya Ürünleri (Soya Peyniri ve Soya Sütü)

Soya ürünleri,genellikle D vitamini ve kalsiyum ile güçlendirilmiştir.

7) Salam,Jambon ve Sosis

Salam,jambon ve sosis iyi birer B12 vitamin ve bakır kaynağıdır. Ne yazık ki,kolesterol ve yüksek sodyum olan kişilerde yüksek tansiyon,kalp krizi ve felç riski gibi durumlardan dolayı sınırlı bir şekilde tüketilmelidir. Size en uygun tüketim miktarı için doktorunuza danışmalısınız.

8) Güçlendirilmiş Süt Ürünleri

Süt ürünleri hali hazırda kalsiyum oranı oldukça yüksek olan ürünlerdir,bu nedenle D vitamini ile sütü güçlendirmek alınan miktara göre oldukça mantıklı ve faydalı bir çözüm olabilir.

9) D vitaminine Ek Olarak:Yumurta

Yumurta,iyi bir B12 vitamin ve protein kaynağıdır. D vitamini takviyesi ile birlikte tüketilebilir.

10) D vitaminine Ek Olarak:Mantar

Mantar,Vitamin B5 () ve bakır bakımından zengindir. D vitamini takviyesi ile oldukça fayda sağlayabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share